“Covid-19 aşılarının güvenliği ve etkinliğine büyük önem veriyoruz”

“Covid-19 aşılarının güvenliği ve etkinliğine büyük önem veriyoruz”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin hükümetinin Covid-19 aşılarının güvenliği ve etkinliğine büyük önem verdiğini vurguladı.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Çin menşeli Covid-19 aşılarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Zhao, Çin'de aşı geliştiren şirketlerin bilimsel kurallar ile ilgili denetim ve kontrol kurallarını titizlikle izleyerek, aşıların Ar-Ge çalışmalarını yasal bir şekilde ilerlettiğini söyledi. Zhao, söz konusu şirketlerin uluslararası kurallara ve ilgili yasalar ile yönetmeliklere sadık kalarak uluslararası iş birliği yürüttüğünün altını çizdi.

Çin menşeli çok sayıda aşının birçok ülkede üçüncü faz klinik deneylerinin sorunsuz şekilde sürdürdüğüne işaret eden Sözcü, Çin'in yurt içinde aşıların acil kullanımını onayladığını, şu ana kadar ciddi bir yan etkinin saptanmadığını, klinik deneylerin sonuçlarının Çin'in ürettiği Covid-19 aşılarının iyi derece güvenilirliğe ve etkinliğe sahip olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Zhao, "Bildiğim kadarıyla başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Bahreyn olmak üzere bazı ülkeler Çin'in Sinopharm şirketinin geliştirdiği inaktif aşıları onayladı ve Çin'den aşı sipariş ettiler. Ayrıca ilgili çalışmalara göre, Çin'de geliştirilen inaktif aşılar, mevcut soğuk zincir sistemiyle depolanabilecek ve taşınabilecek, ilave nakliye maliyeti yaratmayacak ve bu nedenle daha çok talep görecek." dedi.

Zhao, "Çin, Covid-19 aşıları tamamen kullanıma geçtikten sonra, aşıları küresel kamu ürünü olarak adil şekilde ve uygun fiyatla diğer ülkelere sunma sözü verdi. Çin, aşıların gelişen ülkelerde erişilebilir ve ekonomik olması için katkıda bulunacak; bazı gelişen ülkelere de aşı bağışlayacak." diye konuştu.

Aşı konusundaki uluslararası iş birliğine de değinen Sözcü, Çin'in diğer ülkelerle birlikte daha fazla güvenilir ve etkili aşılar geliştirmeye, ayrıca daha fazla ülkenin bu aşıları kullanabilmesini sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.