Çoklu cephe savaşı her ülke için büyük bir mücadele

Çoklu cephe savaşı her ülke için büyük bir mücadele

Basında yer alan haberlere göre, Pakistan ordusu pazar günü yaptığı açıklamada, Hindistan birliklerinin tartışmalı Keşmir bölgesindeki Kontrol Hattı'nda (LOC) rastgele açtığı ateşte bir sivilin öldüğünü, 4'ünün yaralandığını duyurdu.

Ordu açıklamasında, Hindistan birliklerinin otomatik silah ve havan topuyla Hotspring ve Rakhchikri bölgelerindeki sivil nüfusu hedef alarak LOC boyunca ateşkesi ihlal ettiği kaydedildi.

Hindistan ile Pakistan arasındaki gerginlik 2019'dan bu yana arttı. Hindistan'ın 2019 Ağustos'ta Cammu ve Keşmir'in statüsünü feshetmesinden sonra Yeni Delhi, İslamabad'ın bölgeye sızmasından ve daha çok protesto ve ayaklanmanın çıkmasından endişe duyuyor. Bundan dolayı Hindistan bölgede baskıcı siyaset uyguluyor. Hindistan'ın sivil nüfusun üzerine ateş açması sürpriz değil.

Pakistan Ağustos 2019'dan bu yana Hindistan'ın hamleleri karşısında itidal ediyor. Pakistan askeri açıdan Hindistan kadar güçlü değil, ancak Keşmir sorunu Pakistan için büyük önem taşıyor. Pakistan hükümeti tartışmalı bölge konusunda sert duruş göstermediği takdirde kamu desteğini kaybedecek. Sonuç olarak Pakistan Hindistan'ın her hamlesine sert karşılık veriyor ve gerektiğinde karşı önlemler alıyor.   

ÇOKLU CEPHE SAVAŞI HER ÜLKE İÇİN BÜYÜK BİR MÜCADELE

Çin ile sorunlar hafiflememesine rağmen neden Hindistan, Pakistan'a karşı saldırgan kalıyor? Bunun asıl nedeni Hint ordusu ve hükümetinin Pakistan'a karşı üstünlük duygusu olması. Böyle bir duygu Hindistan'ı komşuna karşı önleyici saldırılarda bulunmasına yol açıyor. Dahası, artan Hindu milliyetçiliği, Hindistan'ın bu hamlelerine neden olan diğer bir faktörü oluşturuyor. 
Hindistan'ın, Çin ve Pakistan anlaşmazlığından başka Nepal gibi diğer komşu ülkelerle sınır anlaşmazlıkları da bulunuyor. Hindistan ordusu, Çin, Pakistan ve iç güvenlik tehditlerine karşı iki ve yarım cepheli bir savaşa tamamen hazır olmakla övünebilir, aslında bu tür bir zorluğun üstesinden gelemeyebilir. Çoklu cephe savaşı her ülke için büyük bir mücadeledir.

Hindistan askeri kabiliyetini geliştirmek için Rusya ve Batılı ülkelerden gelişmiş silah satın alıyor. Bu arada Yeni Delhi başta Batılı ülkeler olmak üzere uluslararası topluluğun desteğini kazanmaya çalışıyor. Hindistan yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefikleriyle daha fazla askeri anlaşma imzalayarak ve askeri iş birliğini artırarak ABD ile daha yakınlaştı. Buna rağmen bu önlemler Hindistan'ın, Çin ve Pakistan ile ilişkilerindeki beklentilerini karşılamayacak.

Hindistan'ın,  Çin ve Pakistan ile eş zamanlı büyük bir silahlı çatışma ya da savaşa girmesi halinde muhtemelen hiçbir ülke silah sağlama şartı dışında Hindistan'a yardımcı olmayacak. Hindistan'ın şimdiki komşuluk siyaseti, özellikle Çin ve Pakistan'ı ilgilendiren kısmı, ülkeyi istenmeyen duruma soktu. Neden Hindistan komşu ülkelerle olumlu ve dostane ilişkiler geliştiremiyor? Hindistan'ın büyük bir güç zihniyeti bulunuyor. Kendisini Güney Asya'da bir hegemon olarak görüyor ve komşu ülkelerin onun liderliğini takip etmesi gerektiğine inanıyor.

ÇİN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ'NDE ÇAĞRIDA BULUNDU

Hindistan'ın Çin ile olumsuz ilişkilerine birçok faktör katkıda bulunuyor. Birincisi 1962 Çin-Hindistan sınır savaşındaki yenilgisi, Hintliler tarafından dinmeyen bir utanç olarak görülüyor. İkincisi Çin, Hindistan'ın düşmanı Pakistan ile yakın bir ilişki içinde. Hindistan'ın Cammu ve Keşmir'in özel statüsünü kaldırmasının ardından Çin, Hindistan üzerinde baskı oluşturan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bu konuyla ilgili bir tartışma çağrısında bulundu. Ayrıca Çin, son zamanlarda Güney Asya ülkeleriyle artan bir iş birliğine girdi. Hindistan bunu etki alanını Çin'in ihlal etmesi olarak görüyor.

Gelişimini ilerletmeyi ümit eden her ülke için, komşularıyla barışçıl ve istikrarlı bir ortam şarttır. Hindistan, kendi ve diğer ülkelerin gelişiminde olumsuz rol oynayan, bölgesel barış ve istikrarın yok edicisi haline geldi. Hindistan büyük bir güç olma hayalini gerçekleştirmek niyetindeyse komşularıyla ilişkilerini geliştirmesi hayati önem taşımaktadır.

Kaynak: Global Times