Çok taraflılığa sahip çıkma çağrısı

Çok taraflılığa sahip çıkma çağrısı

Xinhua

Yükselen "küresellikten çıkış" duyguları ile sözde "ekonomik kopuş" yaygaraları arasında, ülkeler açık bir dünya ekonomisi ve merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) bulunduğu çok taraflı bir ticaret sistemi kurulmasına yardım tam destek vermelidir.

Dünya Covid-19 salgını ve diğer büyük değişiklikler arasında sıkışmışken, BRICS liderleri salı günü video bağlantısı üzerinden 12. yıllık zirvelerini yaptılar, çok taraflılığı hep birlikte koruma, koronavirüs salgınından çıkma ve küresel ekonomiyi yeniden canlandırma ortak isteklerini gösterdiler.

Yükselen beş büyük ekonominin yani Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika sanal toplantıları, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır küresel kriz olarak tanımlanan koronavirüs salgınının şimdiye kadar 55 milyondan fazla insanı etkilediği ve 1,3 milyon insanı öldürdüğü ve küresel vaka sayısının yükseldiği bir zamana denk geldi.

DÜNYA EKONOMİSİ BU YIL YÜZDE 4,4 KÜÇÜLECEK

Sonuç olarak, küresel ticaret ve yatırım büyük ölçüde hırpalandı. Uluslararası Para Fonu'nun tahminlerine göre, dünya ekonomisi bu yıl yüzde 4,4 küçülecek ve yükselen pazarlar ile gelişmekte olan ülkeler 60 yıldır ilk kez negatif büyüme kaydedecek. Daha da kötüsü, salgından önce, yönetişim, güven, kalkınma ve barış konusundaki eksiklikler sürekli artarken, korumacılık ile tek taraflılık başını kaldırıyordu.

Böyle bir kritik anda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında BRICS ülkelerini çok taraflılığı savunmaya ve ortak olarak küresel tehditlerin üstesinden gelmeye çağırdı ve bu hedefin nasıl başarılacağı ile ilgili önerilerini paylaştı.

Öncelikle, çok taraflılık ve tek taraflılık ile adalet ve hegemonya arasında bir seçimle karşı karşıya kalındığında Xi, BRICS ülkelerini çok taraflılığın bayrağını yükseklerde taşımaya ve dünyada eşitlik ile adaleti desteklemeye çağırdı. En önemlisi, bu ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) merkezli uluslararası sistemi ve uluslararası yasalara dayalı uluslararası sistemi korumak için el ele vermeleri gerekir

Ayrıca, Covid-19 salgınının yeni bir dalgası dünyanın birçok bölgesini etkisi altına alırken, Xi'nin önerdiği gibi, Covid-19 tehdidine karşı ortak mücadele için dayanışmayı ve koordinasyonu geliştirmelerine gerek var.

COVID-19 TEHDİDİNE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Ne yazık ki, salgını başkalarını damgalamak ve günah keçisi yapmak için sömürme girişimleri var, bu sürmekte olan virüs karşıtı uluslararası iş birliğini bozuyor. Dolayısıyla, ülkelerin yerine getirmesi gereken diğer bir görev, bölünmeyi birlikle aşmak, taraflılığın yerine aklı koymak ve her türlü siyasi virüsün kökünü kazımak.

Bu arada, küresel ekonomik toparlanmayı hızla başlatmak için, ülkelerin makroekonomik politika koordinasyonlarını güçlendirmeleri, insanların ve malların sınır ötesi akışını kolaylaştıracak girişimleri tamamlamaları ve işlerin yeniden başlamasını daha iyi mümkün kılmak için sanayi ile tedarik zincirlerini güvenli ve açık tutmaları gerekiyor.

Yükselen "küresellikten çıkış" duyguları ve sözde "ekonomik kopuş" yaygaraları arasında, ülkeler açık bir dünya ekonomisi ve merkezinde DTÖ'nün bulunduğu çok taraflı bir ticaret sistemi kurulmasına yardım tam destek vermelidir.

ÇOK TARAFLILIĞA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI

Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House'un Başkanı Jim O'Neil Xi'nin çok taraflılığa sahip çıkma çağrısını alkışlayarak, koronavirüs salgını ortasında çok taraflılığı korumanın "olağanüstü önemli" olduğunu söyledi.

2000'lerin başında Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'yı temsil eden BRICS kısaltmasını icat eden O'Neill bütün BRICS ülkelerinin salgından sonra güçlü büyümeye dönmelerini ümit ettiğini belirterek, ülkelerin salgın için tedavi ile aşı geliştirme çabalarını güçlendirmeleri ve koordine etmeleri gerektiğini belirtti.

Bu konuda Çin, sorumlu bir büyük ülke olarak, koronavirüsü yenme ve ortak bir kalkınmayı başlatma konusunda dünyanın geri kalanına katılmaya çalışarak sözlerini eylemleri ile destekliyor. Xi konuşmasında, ülkeleri "aynı gemideki insanlara" benzeterek, "Rüzgâr sert ve dalgalar büyük olduğu zaman, gideceğimiz yöne çok daha fazla odaklanmak zorundayız." dedi.

Aslında, bu değişen ve zor zamanlarda, insanlık ancak çok taraflılığa tutunarak ve güçlerini birleştirerek fırtınadan çıkabilir ve aydınlık bir geleceğe doğru yol alabilir.