ÇMG 2019'un 10 önemli dünya haberini açıkladı

ÇMG 2019'un 10 önemli dünya haberini açıkladı

2019'un 10 önemli dünya haberi, Çin Medya Grubu (ÇMG) tarafından şöyle sıralandı:

1. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 7 dış gezi gerçekleştirip insanlığın kader ortaklığı fikrini aktif bir şekilde teşvik etti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2019 yılında 7 dış gezi gerçekleştirerek Asya, Avrupa ve Latin Amerika'yı kapsayan 12 ülkeyi ziyaret etti. Xi, bu kapsamda Shanghai İş Birliği Örgütü Ülkeleri Liderler Konseyi Toplantısı, Asya'da İş Birliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK), G20 Liderler Zirvesi ve BRICS Liderler Zirvesi dâhil çok taraflı uluslararası toplantılara katıldı.

Xi, 2019 yılında Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Zirvesi, Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı ve İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı dâhil dört diplomatik etkinliğe başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Xi, adı geçen diplomatik etkinliklerde Çin'in başarı deneyimlerini özetleyerek uluslararası toplumun beklentisi ve tarafların ortak çıkarlarına uygun Çin paketini ortaya koydu. Tüm bunlar, küresel yönetişimin mükemmelleştirilmesini yönlendirerek Çin'in sorumlu bir büyük ülke imajını yansıttı.

2. Dünya ekonomisi yavaşlarken, Çin ekonomisi istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde ilerleyip dünya ekonomisine büyük katkı sağladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 15 Ekim'de "Dünya Ekonomik Görünümü" raporunu yayınlayarak 2019 yılı için dünya ekonomisinin büyüme beklentisini yüzde 3'e indirdi. Bu rakam 2008 yılında finans krizi meydana gelmesinden bu yana görülen en düşük seviyedir.

Ticari korumacılığın boy göstermesinin küresel ekonomide düşüş yaşanmasına neden olduğu bir dönemde, Çin ekonomisinde istikrarlı iyileşme eğilimi korunmaktadır. Çin'de ekonomi büyüme oranı dünyadaki başlıca ekonomilerin başında yer almaktadır. Dışa açılmada ısrar edilmesi, çok taraflı ticaret sisteminin korunması, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesi, dünyayla gelişme faydalarının paylaşılması ve dünyaya daha fazla fırsatların getirilmesiyle, Çin ekonomisi dünya ekonomisinin önemli bir motoru haline geldi.

3. ABD ve Rusya'nın "Orta Menzilli Nükleer Füzeler Anlaşması"ndan geri çekilmesi, uluslararası silah kontrol sistemini zorluyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, 1987 yılında imzalanan "Orta Menzilli Nükleer Füzeler Anlaşması"nda (INF) belirlenen yükümlülüklerinin şubatta geçici olarak durdurulduğunu bildirdi. ABD ve Rusya, 2 Ağustos'ta anlaşmanın geçersizliğini açıkladı. ABD, 18 Ağustos'ta kara tabanlı bir füze fırlattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin INF'den çekilmesinin uzun zamandan beri hazırlanan bir komplo olduğu iddiasında bulundu.

"Orta Menzilli Nükleer Füzeler Anlaşması"na göre, ABD ve Rusya, 500-5500 km menzilli karaya dayalı seyir füzeleri, balistik füzeler ve diğer fırlatma cihazlarını üretmemeli veya fırlatmamalıdır. Anlaşmanın kaldırılması, Soğuk Savaş'ın son döneminde ortaya çıkan uluslararası silah kontrol sisteminin ciddi bir meydan okumayla karşı karşıya bulunduğu anlamına geliyor.

4. İngiltere'de Brexit'te yaşanan dalgalanma, Avrupa'nın bütünleşme sürecine ciddi darbe indirdi

İngiltere'nin 29 Mart'ta Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması planlanmıştı. Ancak ilgili anlaşmanın parlamentonun alt kanadı tarafından veto edilmesinden ötürü, dönemin İngiltere başbakanı Theresa May 7 Haziran'da istifa etmek zorunda kaldı. Muhafazakâr Parti Lideri Boris Johnson başbakanlık görevini aldıktan sonra AB'yle birlikte Brexit tarihini 31 Ekim'den 31 Ocak 2020'ye uzattı. Aralık'ta genel seçimi kazanan Boris Johnson, İngiltere'nin 2020 yılının Ocak ayı sonunda zamanında AB'den ayrılması için parlamentonun alt kanadının 20 Aralık'ta yasa tasarısını onaylamasını sağladı.

Brexit süreci, İngiltere ekonomisinin yanı sıra, Avrupa'daki bütünleşme sürecine de büyük darbe indirdi.

5. Suriye hükümet ordusu yüzde 85 oranındaki toprağı kontrol etti, Orta Doğu'nun jeopolitik haritasında yeni eğilimler görülüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ekim'de bir araya gelecek Suriye durumu hakkında anlayış muhtırasına vardı. Suriye meselesindeki değişiklikler, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye ve İran dâhil ilgili tarafların güç dengesinde bulunduğunu yansıtmaktadır. Rusya'nın süreçte başlıca rol oynama konumu sağlamlaştırıldı.

Bununla birlikte, ABD, İran üzerinde "azami baskı"yı güçlendiriyor, İran nükleer sorunu bir kez daha çıkmaza girmiş bulunuyor.

6. Dünyanın ilk kara delik fotoğrafına Çin'in katkısı

Çinli bilim insanlarının da aralarında bulunduğu farklı ülkelerden bir grup araştırmacının ortak çalışmasıyla şimdiye kadar çekilen ilk kara delik fotoğrafı dünyanın 6 şehrinde 10 Nisan'da düzenlenen basın toplantılarında paylaşıldı.

Avrupa Birliği (AB) destekli Olay Ufku Teleskobu (EHT) projesi kapsamında sekiz teleskobun bir ağ yardımıyla birbirine bağlanması sonucu Messier 87 (M87) galaksisinde bulunduğu belirtilen kara deliğin görüntüsü alındı. Bilim insanları fotoğrafın Albert Einstein'ın Genel Görelilik Kuramını (Genel İzafiyet Teorisi) destekler nitelikte olduğunu ifade etti.

Fotoğrafı alınan kara deliğin dünyaya 55 milyon ışık yılı mesafedeki M87 (Messier 87) galaksisinde yer aldığı bildirildi. Galaksi merkezi Sagittarius A'da bulunan kara deliğin kütlesinin Güneş'ten 6,5 milyar kez daha büyük olduğu belirtildi.

7. Etiyopya'da yolcu uçağı düştü

Etiyopya Havayolları'na ait 737MAX-8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart günü kalkıştan 6 dakika sonra düşmüş, kazada 157 kişi hayatını kaybetmişti. Endonezya merkezli Lion Air'e ait aynı tip yolcu uçağının 29 Ekim 2018'de düşmesi sonucunda da yolcu ve mürettebat olmak üzere 189 kişi yaşamını yitirmişti.

Arka arkaya yaşanan kazalar sonrası Boeing 737 MAX'in uçuşları dünya genelinde yasaklandı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 MAX tipi uçakların kullanımı için lisans vermeyeceğini duyurdu. ABD merkezli havacılık şirketi Boeing'in Üst Yöneticisi (CEO) Dennis Muilenburg'un, görevinden ayrıldığı bildirildi.

8. İklim Değişikliği Taraflar Konferansı mutabakata varmak için temel attı

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25) Aralık ayında İspanya'nın Madrid kentinde düzenlendi.

İklim değişikliğiyle mücadelede ülkelerin kıstas aldığı, 2015'te imzalanan Paris Anlaşması'nın 6. maddesinde yer alan, bu konuda ülkelerin işbirliğini artırmak ve iklim eylemine finansman sağlamak amacıyla piyasa mekanizması kurulması, Madrid'deki zirvede sonuca bağlanamadı. Ancak COP25, gelecekte ilgili tarafların mutabakata varması için temel attı.

9. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi kuruldu

Afrika Birliği (AfB) Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) Özel Zirvesi'nin açılış töreni 7 Temmuz'de Nijer'de düzenlendi. AfCFTA resmen kuruldu.

AfCFTA'nın kuruluşu, Afrika ülkelerinin entegrasyon sürecinde önemli ilerleme kaydedilmesini göstererek Afrika'nın kalkınma ortamını iyileştirmesine ve sanayileşme ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmesine yardım edecek.

10. Notre Dame Katedrali'nde yangın

Fransa'nın başkenti Paris'te 850 yıllık tarihi Notre Dame Katedrali'nde 15 Nisan'da yangın çıktı, Katedralin çatısının tamamen çöktüğü ve kulenin yıkıldığı açıklandı.

Çin ve Fransa kasım ayında Çinli uzmanların Notre Dame Katedrali'nin restorasyon çalışmalarına katılmasıyla ilgili iş birliği anlaşması imzaladı.

UNESCO Genel Müdürü Audrey Azoulay, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de temmuz ayında düzenlenen UNESCO 43. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bütün ülkelerin iş birliğini güçlendirerek insanlığın ortak mirasını korumak için çaba harcaması gerektiğini söyledi.