“ÇKP'nin liderliği, Çin halkının mutlu yaşamının temel güvencesidir”

“ÇKP'nin liderliği, Çin halkının mutlu yaşamının temel güvencesidir”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliğinin, Çin halkının yoksulluktan kurtularak mutlu bir yaşama kavuşması için temel güvence olduğunu açıkladı.

BRICS ismini öneren, İngiltere Kraliyet Uluslararası Araştırma Enstitüsü Başkanı dünyaca ünlü ekonomist Jim O'Neill, kısa süre önce basına verdiği demeçte, ÇKP'nin uzun vadeli iktidarı ve sanayileşme sürecinin, Çin'in yoksullukla mücadele çalışmalarına teminat sağladığını vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında Jim O'Neill'in açıklamasını değerlendirdi.

Çinli Sözcü Wang Wenbin,"O'Neill'in ifadeleri bir gerçeği yansıtıyor: ÇKP, halkın çıkarlarını her zaman ön planda tutuyor ve insan merkezli düşünceden hareket ediyor. Bu nedenle ÇKP'nin liderliği, Çin halkının yoksulluktan kurtularak mutlu bir yaşam sürmesi için temel güvencedir. ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana geçen süre içinde, Xi Jinping'in çekirdeğinde bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi, yoksullukla mücadeleyi ulusal çalışmalarda en üst konuma yerleştirerek insanlık tarihinin en büyük ve en etkili mücadelesini yürüttü. Bu sayede yaklaşık 100 milyon insan yoksulluktan kurtuldu." diye konuştu.

Wang Wenbin, sayısız ÇKP üyesinin yoksullukla mücadelede Çin halkıyla omuz omuza savaştığına dikkat çekerek, bunun, ÇKP'lilerin, halkın mutluluğu ve Çin milletinin kalkınması için fedakârlıkta bulunma cesareti gösterdiğine işaret ettiğini, aynı zamanda bir avuç yabancı siyasetçinin ÇKP'yi karalama ve ÇKP'nin halk ile ilişkilerini bozmaya yönelik çabalarına etkili bir karşılık olduğunu belirtti.