ÇKP batı bölgeleri için harekete geçti

ÇKP batı bölgeleri için harekete geçti

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi, Çin kabinesi pazar günü bölgesel kalkınmanın koordinasyonunu teşvik etmek için batı bölgelerinin geliştirilmesine dair yönerge yayımladı.

Ülkenin toplam alanının yüzde 71,4'ünü kapsayan 6,85 milyon metrekarelik alana yayılan ve toplam nüfusun yüzde 25'ini oluşturmasına rağmen toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYİH) yüzde 20'sini temsil eden bu bölgede şimdi büyük bir gelişme yaşanıyor.

Batı kalkınma stratejisi, orta derece müreffeh bir toplum inşasını her yönden tamamlamak ve modern bir sosyalist ülke kurma yolculuğuna çıkmak için önemlidir. Merkezi hükümet son 20 yılda batı bölgelerinde altyapı, eğitim, insanların geçim kaynakları ve ekolojiye dair yatırımlarını artırdı. Bununla birlikte, batı bölgeleri yeni dönemde gelişim için esas merkezi hükümete değil yüksek kaliteli pazar yaratmaya dönük reform ve dışa açılma hamlelerine güvenmelidir. Bu bağlamda batı bölgesi ülkenin geri kalanı ile iş birliği kurarak inovasyon kapasitesini güçlendirmeye çalışmalıdır.

TEKNOLOJİ YATIRIMLARI ARTIYOR

Batı bölgesinin ekonomisinin geride kaldığı doğrudur. Bu bağlamda bilim ve teknoloji zemini doğu bölgesinden daha zayıf olan Xi'an, Chengdu, Chongqing ve Lanzhou gibi şehirlerde çok sayıda üniversite ve askeri işletme inşa edilmiştir. Tek sorun, kurumsal ve çevresel faktörler nedeniyle bölgedeki bilimsel ve teknolojik yeteneklere tam olarak odaklanılamamış olmasıdır.

Çin Komünist Partisi tarafından pazar günü yayımlanan yönetmelik, doğu ve batı bölgeleri arasındaki teknolojik iş birliğini geliştirmek ve entegrasyona dayalı yeni bir model toplumu inşa etmek için devlet düzeyinde inovasyon platformlarının ve büyük bilimsel cihazlarının destekleneceğini söylüyor.

PAZAR ODAKLI REFORM

Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin geleceğine yön verdiği batı bölgesi açık bir ekonomiyi derinleştirmek için dışa açılma çabalarını artırmalıdır. Batı bölgesinin coğrafi faktörler nedeniyle tam olarak açılmadığı göz önüne alındığında, yayımlanan yönerge batı bölgesini dışa açılma çabalarını güçlendirmeye, mal akışı ve üretim faktörlerine dayanan bir atmosfere dönüşmeye çağırıyor.

Merkezi yönetimin yayımladığı bu bölge, batı bölgenin pazar oranını artırmayı, hukukun üstünlüğü ve uluslararası hale gelmeyi, pazar odaklı reformu, yenilikçiliği ve dışa açılma yoluyla yeni çağda bölgenin kendisini geliştirmesini amaçlıyor.

Kaynak: China Daily