Çinliler'in Bahar Bayramı geleneklerini Damla'dan öğrenelim

Çinliler'in Bahar Bayramı geleneklerini Damla'dan öğrenelim

Çin Ay Takvimi'ne göre, yılın ilk günü Bahar Bayramı olarak kutlanır.

Bahar Bayramı, Çin'in Ay Takvimi'ne göre 12. ayın 23. gününden başlar, yeni yılın ilk ayının 15. günü düzenlenen Fener Bayramına kadar yaklaşık 3 hafta sürer. Bu süre içindeki en önemli günler, yeni yılın arife gecesi ve yeni yılın ilk günüdür.

Bu günler, Bahar Bayramı'nın en neşeli ve en görkemli anlarıdır.

Bahar Bayramı, Çinlilerin en önemli ve en coşkulu bayramıdır.

Yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahip olan bu bayram, çok zengin adet ve ritüellere sahiptir.

YENİ YIL BEYİTLERİ

Yeni yıl beyitlerini kapılara yapıştırmak Çin'de çok eski bir gelenektir. İnsanlar bunu yaşamın yenilenmesi ve baharın dönüşü özlemiyle yaparlar.

Beyit yazan kişi hem edebiyatta hem de kaligrafi de usta olmalıdır.

Modern zamanlarda bu beyitler dışarıdan hazır olarak satın alınır.

Bu beyitlerde zenginlik ve şans anlamına gelen karakterler sıkça kullanılır.

AİLE BİRLİĞİ

Bahar bayramı demek eve dönmek demektir. Bayramın belki de en önemli unsuru aile yemeğidir. Farklı yörelere özgü çeşitli lezzetlerle aile sofrası donatılır. Kuzey Çinliler Türk mantısına benzeyen bir mantı türü yapıp yerler. Güney Çinliler ise bayramda niangao adlı yapışkan pirinç unundan yapılan bir tatlı yer.

HONG BAO

Yeni yıl arifesinde Hong Bao adı verilen kırmızı zarf içindeki harçlıklardan dağıtmak önemli bir gelenektir. Yeni yılın arife gecesinde büyükler tarafından çocuklara verilen harçlıkların, çocukları kötülükten koruyacağına inanılır. Bu şekilde verilen para reddedilmez ve güzel zarflar hediyeye samimiyet katar.

HAVAİ FİŞEK

Çinliler yaklaşık 2 bin yıldır bahar bayramını havai fişekler patlatarak kutluyor. Efsaneye göre, havai fişeklerin çıkardığı gürültü, eski zamanlarda canavarları ve kötü ruhları korkutup kaçırırmış. Bugünse görsel bir şölen olarak fişekler kullanılıyor. Ancak son yıllarda hava kirliliğini azaltma tedbirleri kapsamında büyük şehirlerde havai fişek patlamalarına kısıtlamalar getirildi.

Nasıl kutlanırsa kutlansın, nasıl ortaya çıkmış olursa olsun, dünyanın her yerinde bayramların özü, neşe içinde birlik ve beraberliktir. Çinlilerin yeni yılının, tüm dünyaya neşe ve huzur getirmesini dileyelim...