Çinliler, Çin Yeni Yılı'na nerede girecek?

Çinliler, Çin Yeni Yılı'na nerede girecek?

Geleneksel Çin Takvimi'ne göre Fare Yılı'na girmeye hazırlanan Çin halkı bayram tatilinde yine yollara düşecek.

Turizm acentelerinin verdiği bilgiler, bu yıl Bahar Bayramı tatili esnasında yurt dışına seyahat edecek Çinlilerin sayısının rekor seviyeye ulaşacağını gösteriyor.

AVUSTRALYA VE JAPONYA EN POPÜLER DESTİNASYONLAR

Bu yıl Avustralya ve Japonya, Çinlilerin en popüler destinasyonları olacak. Ayrıca, ailece yurt dışına yapılan seyahatlerin sayısının da artacağı belirtiliyor.

Çin'in en popüler seyahat acenteleri, hem ofislerinde hem de internet siteleri üzerinden yüz binlerce seyahat seçeneği ve tatil paketi sunuyor. Son veriler, turistlerin yüzde 38'inin seyahat işlemleri için ofisleri, kalan yüzde 62'sinin ise internet sitelerini ziyaret ettiğini ortaya koyuyor.

Çinlilerin seyahat için seçtiği destinasyonlar, uzak ve yakın seyahatler olarak ikiye ayrılıyor. Uzak seyahatler arasında Avustralya, Çinli turistlerin en çok tercih ettiği destinasyon konumunda. Avustralya'yı Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İtalya, Yeni Zelanda, İspanya, Rusya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Almanya izliyor.

Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerini kapsayan, Çin'e yakın ülkeler arasında ise en popüler destinasyonlar, vize kolaylıklarının da etkisiyle Japonya, Tayland, Malezya, Singapur ve Vietnam olarak sıralanıyor.

2020 yılı Bahar Bayramı sırasında kişiselleştirilmiş turizm hizmetlerini seçenlerin sayısında da büyük artış görüldü.

1980'li yıllarda doğanlar, yurt dışına en çok seyahat eden yaş grubunu oluşturuyor. Bu yaş grubu, ayrıca yurt dışına seyahat gerçekleştiren toplam kişi sayısının da yüzde 29'una tekabül ediyor.

Bunun yanında, yurt dışına seyahat eden 1990'lı ve 2000'li yıllarda doğan kişilerin sayısı da hızla artıyor.

Tatilini Çin dışında geçirmeyi planlayanların yüzde 11'inin Bahar Bayramı sırasında anne ve babalarıyla birlikte seyahat edecek olması da bir diğer önemli veri.

GÜNDE 20 MİLYON BİLET

Çin Demir Yolu Şirketi, 2020 yılı Bahar Bayramı seyahatleri için tren biletlerinin 12 Aralık'tan itibaren satışa çıktığını açıkladı.

Bayram sırasında, ülke çapında demir yolları üzerinden taşınacak kişi sayısının geçen yıla kıyasla yüzde 8 artarak 440 milyona çıkması bekleniyor. Bu da günlük ortalama 11 milyon kişinin demir yolları üzerinde seyahat edeceği anlamına geliyor.

Çinlilerin en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı, "eve dönmek" anlamına geliyor. Çalışmak ya da öğrenim görmek için farklı şehirlerde yaşayan birçok kişi, bayramda memleketine dönüyor.

Dünyanın en büyük iç göç hareketinin yaşandığı dönem olarak da anılan bu yoğun trafiğe "Chunyun" (春运) adı veriliyor.

2020 yılında Chunyun 10 Ocak'tan 18 Şubat'a kadar sürecek. Toplam 40 günlük bu dönemde yüksek hızlı trenlerin biletlerine ise 12306.com sitesinden ulaşılabiliyor. Sistem üzerinden günlük 20 milyon bilet satılması mümkün.

TRAFİKTEN KAÇMAK İÇİN YENİ TERCİHLER

2020 yılı Bahar Bayramı sırasında çok sayıda hava yolu şirketi, ek transfer hatları açtı. Bunun yanı sıra, trafikten kaçmak isteyenler, memleketlerine tatilin öncesinde ya da sonrasında dönmeyi tercih ediyor.

Arife gecesi, Çinliler için yılın en önemli günü olarak görülüyor. Ailelerin bu önemli gecede bir arada olabilmesi için birçok kişi tatil henüz başlamadan yollara düşmeye başlıyor.

2019 YILININ EN POPÜLER KELİMELERİ AÇIKLANDI

Çin'de son yıllarda olduğu gibi bu yılın popüler kelimeleri de açıklandı.

Çin Ulusal Dil Kaynakları Denetim ve Araştırma Merkezi ile The Commercial Press adlı yayınevi tarafından yayımlandı.

2019'da "Sevgi", "İstikrar", "Ayrılmak" ve "ana vatanım ve Ben" en popüler ifadeler olarak dikkat çekti.

Farklı sosyal medya platformlarında 20 Kasım'da başlatılan etkinlikle halktan yılın kelimeleri için öneriler toplandı. Uzman ve akademisyenlerden oluşan bir ekip, internetteki verileri de temel alarak yaptığı değerlendirme sonucunda tavsiye edilen binlerce kelime arasından yılın kelimelerini seçti.

2019 yılı içinde meydana gelen önemli hadiselerle ilgili olan kelimeler, yurt içindeki ve yurt dışındaki ifadeler olarak da ikiye ayrıldı.

Çin içindeki durumla ilgili belirlenen sözcüklerde ilk beş şöyle oluştu:

 

2019'un en popüler kelimelerinin başında sevgi geliyor. Olumsuz hava koşullarına rağmen kuryeler ellerindeki ürünleri zamanında teslim etmek için uğraşırken, itfaiyeciler başkalarını kurtarmak için kendi can güvenliklerini hiçe sayarken "sevgi" sözcüğüne yeni anlamlar kattı… "Sevgi" sözcüğünün içeriği 2019'da daha da zenginleşti.

Bunun dışında, 2019'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümünün kutlanması yılın kelimelerine de yansıdı.

İstikrar

Uluslararası ortamın içinde bulunduğu karmaşık vaziyet karşısında Çin'de istihdam, finans, dış ticaret ve yatırım alanlarında istikrarın korunması için bir dizi tedbire başvuruldu. Ülke ekonomisinin istikrarlı büyüme eğilimi de devam etti. Böylelikle istikrar da popüler kelimeler arasındaki yerini aldı.

İnovasyon

Çin, son dönemde 5G, blockchain, kuantum teknolojisi ve yapay zekâ gibi alanlarda inovasyona büyük önem veriyor. İnovatif çalışmaların etkisi günlük hayatta da her geçen gün hissedilebiliyor.

Öte yandan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünde sıklıkla paylaşılan "ana vatanım ve ben" ifadesi de popüler kelimeler arasına girdi.

Uluslararası durum değerlendirilerek belirlenen bazı sözcükler ise şunlar oldu:

Ayrılmak

2019, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma süreci için kritik bir yıl olmasının yanı sıra, İspanya, İtalya ve Almanya'da da bağımsızlık ve özerklik konularında bazı taleplerin gündeme geldiği bir yıl oldu. Amerikalı bazı siyasetçi ve uzmanlar da ülkenin Çin ekonomisiyle bağını kesmesi çağrısında bulundu. Bu gelişmeler, "ayrılmak" kelimesini yılın popülerleri arasına soktu.

Yangın

Paris'in merkezindeki Notre-Dame Katedrali'nde meydana gelen büyük yangın sonucunda 850 yıllık kule yıkıldı. Amazonlardaki yangın, "Dünya'nın akciğerlerine" ciddi hasar verdi. Japonya'nın tarihi Shuri Kalesi'nde yaşanan yangının sonucunda da yaklaşık 400 eser zarar gördü. Bu örnekler, doğanın ve ateşin kudretini insanlara yeniden hatırlattı.

Yılın kelimeleri, 2019'da da Çinlilerin neler konuştuğuna, Çin'in gündeminde hangi konuların yer aldığına dair önemli bir gösterge oldu.