Çinli şirket SMIC'den ABD'nin yaptırımına tepki

Çinli şirket SMIC'den ABD'nin yaptırımına tepki

Çinli yarı iletken şirketi SMIC, yasalara uygun faaliyetlerine rağmen ABD yönetiminin kara listesine alındı.

SMIC, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) kara listesine alınabileceğini öğrenince adaletli muamele için çaba gösterdi ancak yine de listeye eklendi. SMIC, ABD'nin kararına karşı çıktığını belirtti ve şirketin askeri amaçlı faaliyetlerde bulunmadığını yineledi.

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin dış politikası ve ulusal güvenlik çıkarlarına zıt olarak değerlendirilen faaliyetlerden dolayı 77 kurum ve kişinin yaptırım listesine alındığı belirtildi.

SMIC tarafın dün gece yapılan açıklamada, ABD'deki yasa ve yönetmeliklere göre, İhracat Kontrolü Yönetmeliği'ne tabi tutulan ürün veya teknolojinin tedarikçisinin ABD Ticaret Bakanlığı'ndan ihracat izni aldıktan sonra ancak SMIC'e tedarik yapabileceği, 10nm veya daha küçük ürün veya ilgili teknolojiye ilişkin olarak "ret karinesi" politikası doğrultusunda inceleme yapılacağı, SMIC'nin bazı müşterileri için sağladığı imalat hizmetinin belli derecede etkilenebileceği belirtildi.

SMIC, ABD yönetiminin kararının şirketin kısa vadedeki işleyişi ve mali durumunda büyük etki yaratmayacağı, ancak 10nm ve daha küçük ürünün Ar-Ge çalışması ve üretim kapasitesinin ciddi şekilde etkileneceğini duyurdu.

SMIC, etkileri en aza indirmek için ABD yönetiminin ilgili kurumlarıyla temasa geçecek, duruma göre uygulanabilir tedbirleri hayata geçirecek.