Çinli personel, termik santral inşası için Türkiye'ye gitti

Çinli personel, termik santral inşası için Türkiye'ye gitti

Çin Enerji Mühendislik Grubu'na bağlı toplam 238 personelin Adana'daki Hunutlu Termik Santrali'nin inşasına devam etmek üzere Türkiye'ye döndüğü belirtildi.

Çin Enerji Mühendislik Grubu'na bağlı Anhui Elektrik Enerjisi İnşaatı şirketinde çalışan personelin cumartesi günü ülkenin doğusundaki Anhui eyaletinden ayrıldığı ve pazar günü Türkiye'ye ulaştığı aktarıldı.

Şirketten verilen bilgide, personelin 2020'nin başında Çin Yeni Yılı'nı kutlamak için Çin'e döndüğü, ancak Covid-19 salgını nedeniyle tekrar Türkiye'ye gidemediği aktarıldı.

Şirketin, personelin Türkiye'ye dönüşünü kolaylaştırmak üzere özel bir ekip kurduğu, söz konusu ekibin personele vize başvurusu, nükleik asit testi ve sağlık kontrolü gibi konularda yardımcı olduğu bilgisi verildi.

Adana'da inşası süren Hunutlu Termik Santrali, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Türkiye'nin Orta Koridor girişimini birbirine bağlayan kritik bir proje olarak değerlendiriliyor. İnşaatın tamamlanmasının ardından, santralin kurulu gücünün 1.320 megavat olacağı kaydedildi.