“Çinli öğrencilerin vizelerinin iptali ilişkilerin toplumsal temeline zarar veriyor”

“Çinli öğrencilerin vizelerinin iptali ilişkilerin toplumsal temeline zarar veriyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çinli öğrencilerin vizelerini iptal etmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin toplumsal temeline zarar verdiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, ABD'nin son dönemde bini aşkın Çinli öğrencinin vizesini iptal etmesini değerlendirdi.

Zhao, "ABD, son dönemde, Çin'le beşeri ve kültürel iletişim alanında bir dizi olumsuz söylem ve eylem ortaya koydu. Bunlar, övünerek savundukları açıklık ve özgürlük anlayışına tamamen aykırı olduğu gibi, iki halkın iradesine ve iki ülke arasında yürütülen personel değişim programlarına da ters düşüyor, ikili ilişkilerin toplumsal temeline zarar veriyor." ifadelerini kullandı.

ABD yönetiminin, Çinli öğrencilerin meşru hak ve çıkarlarına zarar veren önlemler almasının düpedüz siyasi zulüm ve ırk ayrımcılığı olduğunu vurgulayan Zhao, bunun Çinli öğrencilerin haklarını da ihlal ettiğini belirtti.

ABD'nin çeşitli bahanelerle ülkedeki Çinli öğrencilere sebepsiz yere baskı ve kısıtlama uygulamayı derhal durdurması gerektiğine dikkat çeken sözcü, Çinli öğrencilerin kendi meşru hak ve çıkarlarını yasalar doğrultusunda koruma çabalarını desteklediklerini, karşı tedbirler alma hakkını da saklı tuttuklarını ifade etti.