Çinli diplomatları yaftalamak ile diplomasi gerçekleşmez

Çinli diplomatları yaftalamak ile diplomasi gerçekleşmez

Bazı Batılı politikacılar ve medya organları, yeni koronavirüs salgını nedeniyle Çin'i suçlarken, ülke üzerindeki dış baskı arttı. 

Çin hükümeti bu tür suçlamalara kararlı ve ölçülü bir yanıt vermesine rağmen, bazı Batılı liderler ve medya kuruluşları Çinli diplomatları "kurt savaşçısı diplomasisi" olarak nitelendirdi. 

Çin'in "kurt savaşçı diplomasisinin" uluslararası toplumda tecrit ettiği suçlaması gerçeklere aykırıdır. Çin, virüsün yayılmasını büyük ölçüde durdurdu. Ayrıca Rusya, Orta Asya, Kuzeydoğu Asya, Güneydoğu Asya, Avrupa, Afrika ve Latin Amerika'daki diğer ülkelerle yakın temas ve iş birliğini sürdürerek, salgınla savaşmalarına yardımcı oldu. Çin, 150'den fazla ülkeye ve uluslararası kuruluşlara tıbbi malzeme tedarik etti, 17 ülkeye 19 sağlık ekibi gönderdi ve virüsün yayılmasını önleme ve kontrol etme, COVID-19 hastalarının teşhis ve tedavisindeki deneyimlerini uluslararası toplumla paylaştı. 

Aksine, Çin'i eleştiren Batılı liderler, kendi ülkelerindeki salgının yayılmasını engelleyemediler. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında "söz düellosu" başlamadan çok önce, bazı Amerikalı politikacılar yeni koronavirüse "Wuhan virüsü" diyerek Çin'i hedef alan söylemlerde bulunmuşlardı. 

YALANLAR VE TEMELSİZ SUÇLAMALAR 

Hatta bazı ABD medya organları "Çin'in COVID-19 için resmi bir özür ihtiyacı olduğu" ve "Çin'in yarasalar ve yılanlar yemeyi sevdiği için Çin'de salgının başladığını" iddia etti. Bu tür temelsiz iddialara en iyi yanıt, önde gelen uluslararası tıp dergisi olan Lancet'ten geldi ve sekiz ülkeden 27 önde gelen halk sağlığı bilimcisi tarafından yeni koronavirüsün insan yapımı ve diğer komplo teorileri olduğu hipotezini reddetti. 

Çin başlangıçta temelsiz suçlamaları görmezden geldi ve bunun yerine, sorumlu bir büyük ülke olarak uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmek için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer bazı ülkelerle yakın iletişimi sürdürürken virüsle savaşmaya odaklandı. Batılı politikacılar ve medya organları, Çin halkına hakaret etmeye ve tekrar tekrar Çin'e saldırmaya devam ederlerse, virüse hizmet edeceklerini iyi bilmeliler. 

Çinli diplomatlar "kurt savaşçı diplomatları" olarak adlandırılıyorlarsa, bazı ABD politikacılarının Çin'e herhangi bir kanıt olmadan iftira atma girişimleri nasıl tanımlanır? Çin, sözde kurt savaşçısı diplomasisi uygulamıyor, ancak diplomatları uluslararası ilişkileri kirleten "kurtlarla" savaşıyor. 

Kaynak: China Daily