Çinli Büyükelçi: Karşılıklı yarar ve ortak kazanç Çin-ABD iş birliğinin temelidir

Çinli Büyükelçi: Karşılıklı yarar ve ortak kazanç Çin-ABD iş birliğinin temelidir

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, dün yaptığı açıklamada karşılıklı yarar ve ortak kazancın Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin temel özelliği olduğunu belirtti.

Cui, iki taraf birbirinin haysiyetine, egemenliğine ve temel çıkarlarına saygı duyduğu sürece, aşılmaz zorluklar olamayacağını dile getirdi.

Çin ve ABD'nin ilk aşamadaki ekonomik ve ticari anlaşma için mutabakata vardığını hatırlatan Büyükelçi Cui Tiankai, dün ABD-Çin Ticaret Odası'nın yıllık akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Çin ve ABD eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde diyalog ve istişare içinde oldukları sürece, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı sonuçları elde edebileceklerini dile getirdi.

Cui, günümüzde son derece karmaşık uluslararası ortamda, söz konusu anlaşmaya varılmasının hem iki ülkeye hem de dünya yararlı olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Cui, yeni yılda Çin-ABD ilişkilerinin doğru bir yönde, sağlıklı ve istikrarlı bir yörüngede ilerlemesi arzusunu dile getirdi.

Uzun vadeli sağlıklı ve istikrarlı bir Çin-ABD ilişkisinin iki ülkenin işletmeleri ve halklarına ortak gelişme fırsatları sağlamaya devam edeceğine işaret eden Cui, iki ülkenin sanayi ve ticaret çevrelerinin Çin-ABD dostluğu ve iş birliğini destekleme sorumluluğunu üstlenmesi arzusunu belirtti.

ABD-Çin Ticaret Odası Başkanı ve Çin Bankası'nın ABD'deki Başkanı Xu Chen, imzalanacak anlaşmanın doğru bir yönde atılan bir adım olarak kısmı ikili ticaret ve yatırımı yeniden başlatacağını, aynı zamanda işletmeler ve tüketicilerin yüklerini azaltacağını kaydetti. Xu Chen, bunun aynı zamanda iki hükümet arasındaki karşılıklı siyasi güvenin onarılması için atılan ilk adım olmasını temenni etti.