Çin'in yurt dışı yatırımı yüzde 5,9 arttı

Çin'in yurt dışı yatırımı yüzde 5,9 arttı

11. Çin Yurt Dışı Yatırım Fuarı bugün Beijing'de düzenlendi. Kuşak ve Yol'un kaliteli inşası ve yurt dışı yatırımı artırmak temalı fuara, 110 ülke ve bölgeden hükümet, finans kuruluşları ve şirketlerden temsilciler katıldı.

Çin'in yurt dışı yatırım miktarı 2002 yılında 2 milyar 700 milyon Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dolarıyken, 2018 sonu itibarıyla 143 milyar dolara yükseldi. Bu, 16 yılda 53 katlık bir büyüme anlamına geliyor.

Bu yılın ocak-ekim aylarında yurt dışı yatırım miktarıysa geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artarak 621 milyar 780 milyon yuana ulaştı.

Yurt dışı yatırım fuarından edinilen bilgiye göre, Kuşak ve Yok inisiyatifinin 2013 yılında ortaya konulmasından bu yana, Çin, 137 ülke ve 30 uluslararası örgütle 198 iş birliği anlaşması imzaladı. Bir dizi projenin hayata geçirilmesiyle, Kuşak ve Yol inşasında verimli sonuçlar elde edildi.

Ocak-eylül aylarında Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle gerçekleştirdiği ticaret hacmi 950 milyar ABD dolarını bularak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 arttı. Ayrıca Çin, 20 ülkeyle para birimi takası başlattı.

Çin'le Kuşak ve Yol anlaşması imzalayan ilk Batı Avrupa ülkesi olan Portekiz'in Beijing Büyükelçisi Jose Augusto Duarte, iki ülkenin Kuşak ve Yol kapsamında kazan-kazan ilişkisi gerçekleştirebileceğini dile getirdi.

Meksika'nın Beijing Büyükelçisi Jose Luis Bernal Roseiguez, yabancı yatırımın Meksika'nın kalkınması için son derece önemli olduğunu vurguladı.