Çin'in ikinci uçak gemisinin testlerinde ilerleme

Çin'in ikinci uçak gemisinin testlerinde ilerleme

Çin'in ikinci uçak gemisi, kısa süre önce Çin'in Taiwan Boğazı'ndan başarıyla geçerek Güney Çin Denizi'nde testlere ve rutin eğitime başladı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang, dün başkent Beijing'de yaptığı basın toplantısında, uçak gemisinin testlerinin planlanan şekilde ve başarıyla sürdüğünü belirtti.

Ren Guoqiang, uçak gemisinin hizmete girme tarihinin inşaatın ilerleyişi ile test koşullarına, konuşlanacak bölgenin ise ulusal güvenlik tehditleri ile savunma ihtiyacına göre saptanacağını ifade etti.

Ren Guoqiang, "Bundan sonra da benzer rutin faaliyetler yapılacak. Uçak gemisinin konuşlanacağı yer, herhangi bir özel hedef veya ülke ile bölgeye yönelik olarak belirlenmeyecek. Söz konusu konum, güvenlik tehditleri ve savunma ihtiyacı doğrultusunda belirlenecek." dedi.

Yabancı ülkelerin Çin'in uçak gemisi inşaat planına önem verdiğini aktaran Ren, Çin'in uçak gemisi çalışmalarının ülkenin güvenliği ile kalkınmasından yola çıkarak alınan önemli bir stratejik karar olduğunun altını çizdi. Ren, söz konusu çalışmaların ülkenin sosyoekonomik gelişimi ile savunma ve ordu inşasının ihtiyacına göre şekilleneceğini sözlerine ekledi.