Çin'in güneyinde şiddetli yağışlar devam ediyor

Çin'in güneyinde şiddetli yağışlar devam ediyor

Çin'in güneyindeki birçok bölge, haftalardır devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi ile mücadele ediyor. Çin Su Kaynakları Bakanlığı, acil durum seviyesini ülke çapında üçten ikiye yükselttiğini açıkladı.

Şiddetli yağışlar nedeniyle ülkede 212 nehir taşma riskiyle karşı karşıya kaldı. Dün itibarıyla dört hidroloji istasyonundaki su seviyesi, 1998 yılında yaşanan büyük sel felaketinde kaydedilen seviyeyi geçti.

Jiangxi eyaletinde yer alan Çin'in en büyük tatlı su gölü Poyang Gölü'ndeki hidroloji istasyonunun su seviyesinin 22,53 metreye ulaştığı ve ilk kez bu kadar yükseldiği açıklandı.

Poyang Gölü bölgesinde yaşayan 5 milyon 210 binden fazla kişi şiddetli yağış ve sel felaketinden etkilendi. 430 bin kişi güvenli yerlere tahliye edilirken, 450 bin hektarlık ekin de selden zarar gördü.

Poyang Gölü bölgesinde acil durum seviyesi ikiden, en yüksek seviye olan bire yükseltildi.

Öte yandan, Hubei eyaletinin Yangxin ilçesinde yer alan Fu Nehri'ndeki su seviyesinin de 23,7 metreye çıkarak ilk kez bu kadar yükseldiği duyuruldu. Bölgede acil durum seviyesi ikiden bire çıkarıldı.

Bunun dışında Hunan eyaletindeki Dongting Gölü'nün su seviyesi de sürekli yükseliyor. Hunan'da dün itibarıyla, şiddetli yağışlardan 4 milyon 800 bini aşkın kişi etkilendi. Eyalette 23 kişi hayatını kaybetti ve 200 binden fazla kişi güvenli yerlere tahliye edildi.