Çin'in first lady'si Peng Liyuan Bill Gates ile görüştü

Çin'in first lady'si Peng Liyuan Bill Gates ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü Verem ve AIDS ile Mücadele İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan, bugün başkent Beijing'de Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın Eş Başkanı Bill Gates ile bir araya geldi.

Peng Liyuan, görüşmede Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Liangshan ilçesinde yürütülen AIDS ile mücadele projesine verdiği destek dâhil olmak üzere Çin'le gerçekleştirdiği işbirliğini övgüyle değerlendirdi.

Çin'de sağlık konusunun yoksullukla mücadele önlemlerinin de kritik bir parçasını oluşturduğuna dikkat çeken Peng, Çin'in Bill ve Melinda Gates Vakfı ile verem ve AIDS ile mücadele alanlarındaki iş birliğini sürdüreceğini, Afrika kıtası ile gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Çin'in sağlık ve yoksullukla mücadele alanlarında elde ettiği büyük başarılardan övgüyle söz eden Bill Gates, Çin'in uluslararası iş birliğinin ilerletilmesine ve dünyada sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesine önemli katkılar yaptığını belirtti.

Bill Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın Çin ile sağlık, yoksulluğun azaltılması ve toplumsal refah gibi alanlardaki işbirliğini güçlendireceğini ifade etti. Gates, ayrıca gelişmekte olan ülkelerde tarımın ve sağlık hizmetlerinin gelişmesine yardımcı olmak için Çin ile birlikte çalışmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.