Çin'in BM Temsilcisi Zhang'dan salgınla mücadele verileri

Çin'in BM Temsilcisi Zhang'dan salgınla mücadele verileri

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 74. BM Genel Kurulu Başkanı Tijjani Muhammed-Bande ve çeşitli ülkelerin BM daimi temsilcilerine mektup göndererek, somut örnek ve verilerle Çin'in Covid-19 salgınıyla mücadelesi hakkında bilgi verdi.

Mektupta, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önderliğinde, Çin'in en kapsamlı ve en sert kontrol tedbirlerini aldığına ve bu tedbirlerin etkilerinin kanıtlandığına işaret edildi.

Çin'in ülke genelindeki bütün sağlık kaynaklarını seferber ettiğine dikkat çekilen mektupta, Hubei eyaletine ülkenin diğer bölgelerinden toplam 42 bin 600'den fazla sağlık personeli gönderildiği, on gün içinde iki hastane ve kısa süre içinde Wuhan'da 16 kabin hastane kurulmasının Çin'in verimliliğini gösterdiği belirtildi.

Çin'in salgın karşısında açık, şeffaf ve sorumlu bir tavır gösterdiğine işaret edilen mektupta, Wuhan'da geçen 27 Aralık'ta nedeni bilinmeyen ilk zatürre vakasının ortaya çıkmasından sonra, Çin'in ilgili kuruluşlarının derhal soruşturma başlattığı, 3 Ocak itibarıyla Çin'in Dünya Sağlık Örgütü ile ABD dahil diğer ülkelere salgınla ilgili bilgileri düzenli olarak bildirmeye başladığı ve yeni tip korona virüsünün gen dizilimini paylaştığı vurgulandı. Çin'in, Çin-Dünya Sağlık Örgütü Uzmanları Ortak İnceleme Grubunu ağırladığı ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonunun her gün salgınla ilgili bilgi verdiği de kaydedildi.

Mektupta ayrıca, Çin'in salgınla mücadeledeki uluslararası iş birliğine yaptığı katkılar bir dizi somut rakamla anlatıldı. Mektupta açıklanan verilere göre, Çin 31 Mart itibariyle 120 ülke ve dört uluslararası örgüte tıbbi maske, koruyucu kıyafet, test kiti ve solunum cihazı gibi sağlık malzemesi desteği verdi. Çin 7 Nisan itibarıyla, İtalya, Sırbistan, Kamboçya, Pakistan, İran, Irak, Laos, Venezüella ve Filipinler'e sağlık uzmanlarından oluşan 11 ekip gönderdi. Çin yüzden fazla ülke ile ondan fazla uluslararası ve bölgesel örgütle video-konferans gibi yollarla iletişimde bulunarak, salgının önlenmesi ve kontrolüne ilişkin bilgilerin yanı sıra, teşhis ve tedavi şeması gibi teknik belgeleri paylaştı. Çin ayrıca, DSÖ'ye salgınla mücadelede uluslararası iş birliği çalışmalarına destek vermek üzere 20 milyon dolar bağışladı.

Çin'in salgınla mücadelede herhangi bir ülkeye, ulusa veya kişiye yönelik ayrımcılık ve damgalama girişimlerine kararlılıkla karşı çıktığının vurgulandığı mektupta, uluslararası toplumun bu büyük sınama karşısında el ele vererek, salgınla beraber mücadele etmesi ve insanlığın kader ortaklığı inşasını hızlandırması gerektiği ifade edildi.