Çin'in artan ihracatı küresel ekonomide pozitif etki yaratıyor

Çin'in artan ihracatı küresel ekonomide pozitif etki yaratıyor

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından pazartesi günü açıklanan istatistiklere göre, Çin'in ihracatı, bu yıl art arda beşinci ay pozitif büyüme yaşayarak ağustosta yıllık bazda yüzde 11,6 arttı. Bu veriler olumlu yönde olup iyileşmenin bir işaretidir.

İlk sekiz ayda, Çin'in dış ticaret hacmi 20,05 trilyon yuanı buldu. Yıllık bazda hâlâ yüzde 0,6 oranında düşüş olsa da ocak ayından temmuz ayına kadar olan düşüşe kıyasla genel ticaret durumunun daha iyiye gittiği aşikâr.

Çin'in ağustos ayındaki olumlu ticaret performansı, esas olarak karantina ile salgını başarılı bir şekilde yenme ile yakından ilişkilidir. Ayrıca Çin'in dış ticaret iyileşmesi ekonomilerin şu anda ne kadar iç içe olduğunun ve her birinin diğerleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun kanıtıdır. Ticaret ortaklarının toparlanması Çin'in dış ticaretinin iyileşmesine katkıda bulunurken, Çin'in karşılığında güçlenen ekonomisi dünya ekonomisinin büyümesine katkıda bulunuyor.

Arz açısından bakıldığında, Çin'in ağustos ayındaki güçlü ticaret rakamları ülkenin büyüme ivmesinin güçlü kaldığını gösteriyor. Resmi veriler, pandemiye rağmen ekonominin dirençli olduğunu ve bu yıl istikrarlı bir şekilde büyümeyi başardığını kanıtladı. Çin'in virüsü kontrol almaya başardığı bu yılın ikinci çeyreğinde negatif büyüme bölgesinden çıkmaya başladı.

SALGININ KÜRESEL BOYUTU ÖNEMLİ

Yatırım, perakende satışlar ve endüstriyel kurumsal kazançlar dâhil olmak üzere hemen hemen tüm göstergelerin temmuz ayında iyimser olması ve geçen ayın önemli iyileşme gösteren ticaret verileriyle, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin toparlanma eğilimi açıkça sürdürüldü. Çin ekonomisinin sağlam bir temelde kalması, en büyük büyümeye katkı sağlayıcısından şiddetle bir desteğe ihtiyacı olan dünya ekonomisi için iyi bir haber teşkil ediyor.

Ancak bu artışın sürdürülüp sürdürülemeyeceğinin anahtarı, küresel pandemi durumuna bağlı olmaya devam ediyor. Kötüleşmeye devam ederse, diğer ülkelerdeki toparlanma sona erebilir ve bu da Çin'in ticaretini etkileyecektir.

Bununla birlikte, birçok ülkenin hâlâ virüsle mücadele ettiği düşünüldüğünde, küresel ekonomik büyüme yavaş seyrederken, pazar talebi zayıf olmaya devam ediyor. Ticaret yapısının yenilenmeye devam etmesiyle, yüksek teknoloji ve hizmet gibi yüksek katma değerli ticarete geçişle birlikte Çin, şoklara daha iyi dayanmakla kalmıyor aynı zamanda bağımlılık statüsünü artırıyor.

Kaynak: China Daily