Çin'e karşı başlatılan siber saldırılar durdurulmalı

Çin'e karşı başlatılan siber saldırılar durdurulmalı

Çin nasıl bir ülke? Twitter ve Facebook kullanıcıları için Çin'i şeytanlaştırmak görünüşte "siyasi doğruluk" haline geldi. Çin hakkında ne kadar bilgili olursa olsun, olumsuz bir bilgi sosyal medyada yoğun bir destek alıyor.

Twitter'da "Çin" kelimesi aratıldığında #NaziChina ve #boycottChina gibi ülkeye hakaret eden düzinelerce hashtag bulacaksınız. "Çin Komünist Partisini desteklenmeyenlerin tutuklamasını görmek normal" gibi nefret söylemleri ekranları doldurmuş durumda.

Bu nefret söylemlerine yükselen muhalif sesler var ancak çoğu Batı tarafından "propaganda" ve "beyin yıkama" ekibi olarak kabul ediliyor. Tayland merkezli "Khaosod English" Twitter hesabından Xinhua Haber Ajansına ait bir haber paylaşmasına öfkelenen bazı kesimler, bir basın kuruluşunun "otokratlar ve diktatörlerle bir araya geldiğini." söyledi.

İnternet çağında sosyal medya, insanların dünyayla ilgili görüşlerinin şekillendiği bir ortam. Bilgi yüklemesi, insanların gerçeği yalanlardan ayırt etmelerini zorlaştırır. Böylece insanlar çoğunluğun inandığı şeye inanıp, çoğunluğu takip etme eğilimine yönelir. Daha kötüsü, insanlar sosyal medyadaki radikal ve aşırı fikirlere kolayca yatkınlık gösterebiliyor.

Eski Google reklamcılık yöneticisi James Williams, "Sosyal medya bizi bazı hedeflere yönlendirme amacıyla, psikolojik açıklarımızdan yararlanmak için tasarlanmıştır." diyerek sanal ortamın gerçek yüzüne dair açıklamada bulundu.

Bazı insanların sosyal medya üzerinden Çin'e ve Çin halkına attığı çamur "ifade özgürlüğü" ile açıklanamaz, ancak siber şiddet olarak sınıflandırılabilir.

Çin kesinlikle sosyal medyada tasvir edildiği gibi bir ulus değil. Söz konusu paylaşımlarla ile Çin'i tasvir etmeye çalışanların kaç tanesi Çin'e gitti? Çin ve bu ülkede olan şeyler hakkında ne biliyorlar? Bu insanların söylemleri sadece bazı çevrelerce oluşturulmak istenen algının bir yankılanması olabilir. Bu durumda, Twitter ve Facebook gibi büyük sosyal medya platformları, sitelerini radikalizm ve şiddet için verimli bir alan haline dönüştürmekten sakınmalıdır.

Söz konusu sosyal medya platformlarının Çin'e yönelik siber saldırıları teşvik etmeyi bırakıp en azından farklı fikirlere saygı göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Global Times