Çin'e iftira atmanın başka bir sahte hikâyesi

Çin'e iftira atmanın başka bir sahte hikâyesi

İngiliz medyasında yayımlanan bir haberde Londra'nın güneyindeki 6 yaşındaki bir çocuğun, Tesco mağazalarından aldığı yılbaşı kartından çıktığı iddia edilen not Batı medyası tarafından gündeme taşındı. Çin'in Qingpu Hapishanesi'nde zorla çalıştırılan bir mahkum tarafından yazıldığı öne sürülen notta, yardım çağrısı yazdığı söylendi.

İngiliz basınından çıkan bu haber sosyal medyada bazı kesimler tarafından hızla paylaşıldı. Kartı satan İngiliz perakendecisi Tesco, olay karşısında şok olduğunu Çinli tedarikçisi ile olan ilişkisini askıya aldığını söyledi.

Sözde mesajda ayrıca Peter Humphrey adındaki bir kişiye ulaşmaları isteniyor. Humphrey'in Çin'deki insan hakları ihlalleriyle ilgili çalışan bir gazeteci olduğunu öğrenildi.

GLOBAL TİMES OLAYI ARAŞTIRDI

Global Times muhabiri, gayet şeffaf ve açık bir şirket olan Zheijiang Yunguang yetkilisi ile görüştü. Şirket iddiaları açıkça reddetti. Çin Dışişleri Bakanlığı da Shanghai Qingpu Hapishanesinde suçluların zorla çalıştırıldığı iddiasını reddetti.

Bu hikâye bir romanın veya filmin konusu olabilir ancak somut veriler olmadan asla haber değeri taşımaz. Batı kamuoyu ise bu tür yalan hikâyeleri sever. Humphrey, 2014-2015 yılları arasında Qingpu Hapishanesinde mahkum olduğu için hikâyede arkadaşları mesajın kendisine aktarılmasını istiyor. Senaryo güzel ancak yönetmenin kalitesi tartışılır.

Batı, Çin'e insan hakları konusunda saldırıp duruyor. Şu anda Humphrey hikâyesi ortaya attı. Bu tür hikâyesi Batı medyası için hazırlanmıştır. Çünkü Batı'daki hiç kimse suçlamaların gerçekliğini doğrulamaya hevesli değildir söylenenlerin çoğuna koşulsuz inanma söz konusudur.

Çin'e iftira atmayı amaçlayan son derece kirli bir kamuoyu kampanyası başarısız oldu. Bazı Batı medya kuruluşları, Humphrey gibi insanların saçma fikirlerine haber değeri tanıyarak gazeteciliğe leke sürüyor.