Çin'den terörle mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi çağrısı

Çin'den terörle mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi çağrısı

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası topluma terör tehdidiyle mücadeledeki somut iş birliğini güçlendirme çağrısında bulundu.

Wu Haitao dün, BM Güvenlik Konseyi bünyesinde düzenlenen terörle mücadele temalı bir oturumda konuştu. Wu, BM ve Güvenlik Konseyi'nin koordinasyon konusundaki merkez rolünün yerine getirilmesi, önemli sorunların siyasi yollarla çözüme kavuşturulması, üye ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına yardım edilmesi ve farklı medeniyetler ile dinlerin uyumlu olarak bir arada yaşamasının gerçekleşmesi için eşit diyaloğun teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası adli iş birliğinin güçlendirilerek, terörizmin yeni eğilim ve özelliklerine yönelik etkili önlemler alınmasını öneren Wu, üye ülkelerin sınır kontrolü ve yasa uygulama iş birliğini güçlendirmesi, istihbarat paylaşması ve somut iş birliğini pekiştirmeyi desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in BM ve Shanghai İş Birliği Örgütü çerçevesinde terörle mücadele iş birliğine derinlemesine katıldığını anımsatan Wu, birçok ülke ile istihbarat paylaşmanın yanı sıra, terör finansmanları ile sınır ötesi organize suçlar ve siber terörizmle mücadele alanlarında etkin iş birliğini sürdürdüklerini vurguladı.

Wu ayrıca, Çin'in diğer ülkelerle birlikte terör tehditlerinin engellenmesi için çaba harcayarak, dünya barışı ve istikrarını ortaklaşa korumaya hazır olduğunun altını çizdi.