Çin'den online korona danışma hizmeti

Çin'den online korona danışma hizmeti

Çinli internet firmaları Covid-19'la mücadelede dünyaya destek olmak için online danışmanlık hizmetini başlattı. Aralarında İngilizce bilen Çinli doktorların da yer aldığı uzman ekipleri, korona ile ilgili soruları yanıtlıyor.

Çin, yeni koronavirüsün dünya çapında yayıldığı bu dönemde salgına dair bilgilerin daha fazla sayıda kişiye ulaştırılması ve kişisel önleme tedbirlerinin güçlendirilmesi için online sağlık danışmanlığı hizmeti sunuyor.  

İtalya'da yaşayan Çin asıllı bir vatandaş, şu an Milano'daki dairesinde karantina altında. Alipay uygulamasıyla internet üzerinden doktorlarla irtibat kurduğuna işaret eden vatandaş, doktorların tavsiyelerine göre hareket edebildiği için psikolojik olarak rahatladığını söyledi.  

Covid-19'un ortaya çıkmasından bu yana yurt dışında bulunan çok sayıda Çinli veya Çin asıllı vatandaş, internet üzerindeki sağlık danışmanlığı platformları aracılığıyla reçete aldı. Shanghai Huadong Üniversitesi Hastanesinden Doktor Wang Qiaomu, son iki aydır Alibaba sağlık platformunda yeni koronavirüsden hastalananlara gönüllü olarak teşhis ve tedavi uyguluyor. Son dönemde yurt dışında bulunan Çinlilerin sağlık danışmanlığı hizmetinden yararlanma talebinin belirgin bir oranda arttığını belirten Doktor Wang, sözlerine şöyle devam etti:

"Mesela bir hastam vardı, bana hafif öksürük şikâyeti olduğundan ve ateşinin 36.7 dereceye ulaştığından bahsetti, yeni koronavirüse yakalanmış olup olmadığını sordu. Bir hastam da tek kullanımlık maske alamadığı için farklı tür iki maskeyi takıp takamayacağını öğrenmek istedi. Yine bir başka hastam virüsten nasıl korunabileceğini merak ediyordu. Bu durum, salgının Çin'de yayılmaya başladığı dönemde yaşadıklarımızla aynı." 

Doktor Wang, son günlerde gündüz Güney Kore ( Kore Cumhuriyeti) ve Malezya gibi Asya ülkelerindeki kişilere danışmanlık hizmeti verirken, Beijing saatiyle 22.00'dan sonra ABD, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerdeki Çinlilerin sorularını yanıtlıyor, bir saatte yaklaşık 10-15 kişiyi internet üzerinden tedavi konusunda yönlendiriyor.  

Wang, "Bir yandan onlara nasıl korunacaklarını anlatıyorum. Maskelerin nasıl takılması gerektiğini pek çok hastamız bilmiyor. Maskenin ön ve arka taraflarını karıştırıyorlar. Bu durum dünyanın hemen hemen her yerinde yaşanıyor. Diğer yandan, hastalar gerçekten korkuyorlar. Korku bir dizi semptoma yol açabilir. Ben de telaşlarını azaltmaya çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

Verilere göre; geçtiğimiz iki ayda 700'den fazla kişi, Doktor Wang gibi gönüllü olarak online sağlık danışmanlığı yaptı. Aralarından yüze yakınının salgının ön cephesi Hubei'ye gönderilip orada çalıştığını ifade ediyor. 

Doktor Wang, Alibaba Kamu Refah Vakfı tarafından oluşturulan acil platform üzerinden danışmanlık kampanyasına dahil oldu. 23 Mart itibarıyla yurt dışında yaşayan 100 binden fazla Çinli veya Çin asıllı vatandaş bu platform aracılıyla tedavi gördü.

Öte yandan, Çin'in diğer e-ticaret devi JD.com da küresel çapta ücretsiz korona danışma platformu kurduğunu açıkladı. Şirket tarafından sunulan hizmet, online teşhis ve psikolojik destek gibi içerikleri kapsıyor. Adı geçen platformda enfeksiyon ve solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere tüm hastalıklarla ilgilenen doktorların yanı sıra, 30'dan fazla Çin tıbbı uzmanı hizmet veriyor. Aynı zamanda platformda İngilizce konuşabilen 20'den fazla doktor bulunuyor.