Çin'den Mike Pompeo'nun açıklamasına tepki

Çin'den Mike Pompeo'nun açıklamasına tepki

Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yine Çin'le ilgili olumsuz açıklamalarda bulunmasına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, online basın toplantısında, Pompeo'nun Fox Business Channel'a verdiği demeci değerlendirdi.

Geng, Pompeo'nun Çin'le ilgi olumsuz ifadelerinin iki ülke arasındaki tarihi gerçekleri göz ardı ettiğini ve Soğuk Savaş düşüncesi ile politik ön yargılar barındırdığını kaydetti. Sözcü, Çin'in bu açıklamaya kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

Çin'in diğer ülkenin içişlerine müdahale etmeme ilkesinde ısrar ettiğini ifade eden Geng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin'in ABD Büyükelçiliği ve konsoloslukları, uluslararası hukuk ile Çin-ABD anlaşmalarına uygun hareket ediyor. ABD'nin farklı düzeylerdeki yönetimleriyle gerçekleştirilen temaslar karşılıklı anlayışı, iletişimi ve iş birliğini pekiştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda bu tür temaslar rasyonel ve açık yollarla yürütülüyor.

Çin, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliğinde Çin'e özgü sosyalizmi izleyecek. Bu Çin halkının kendi seçimi. Çin ve ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 40'tan fazla yıl içinde sorunlar bulunmasına rağmen, ikili ilişkiler genel olarak iyi bir şekilde gelişti. Bu da iki ülkenin halklarına somut yarar sağladı."

Sağlıklı ve istikrarlı Çin-ABD ilişkilerinin hem iki ülkenin çıkarlarına uygun düştüğünü, hem de uluslararası toplumun ortak isteği olduğunu kaydeden Geng, şunları söyledi:

"ABD'deki bazı çevrelerin Soğuk Savaş düşüncesi ile politik ön yargılardan vazgeçerek Çin'in siyasi sistemini karalamayı bırakmasını ve ikili iş birliğini normal şekilde sürdürmesini temenni ediyoruz. "