Çin'den Meng Wanzhou kararına sert tepki

Çin'den Meng Wanzhou kararına sert tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada mahkemesinin Çinli teknoloji şirketi Huawei'in İcra Direktörü ve CFO'su Meng Wanzhou hakkında hükmettiği karara tepki gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Zhao Lijian, Kanada mahkemesinin kararından büyük hoşnutsuzluk duyduklarını, karara karşı çıktıklarını ve Kanada nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

Zhao, ABD ile Kanada'nın iki taraflı iade anlaşmasını kötüye kullanarak, Çin vatandaşına keyfi zorlayıcı önlem uyguladıklarını ve bunun Çin vatandaşlarının meşru hak ve çıkarlarına ciddi zarar verdiğini belirtti.

ABD'nin Huawei dâhil Çin'in ileri teknoloji şirketlerini baskılamayı amaçladığına dikkat çeken Zhao, Kanada'nın bu konuda suç ortağı rolü oynadığını ve bunun ciddi bir siyasi olay olduğunu dile getirdi.

Zhao, Çin hükümetinin kendi vatandaşları ile işletmelerinin meşru hak ve çıkarlarını savunma konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Kanada'dan Çin'in tutumunu ve kaygılarını ciddiyete alıp, Meng Wanzhou'yu derhal serbest bırakmasını bir kez daha istediklerini söylen Zhao ayrıca, Kanada'ya yanlış yolda devam etmeme uyarısında bulundu.

Kanada'nın British Columbia eyaletindeki Yüksek Mahkeme önceki gün, Çinli teknoloji şirketi Huawei'in İcra Direktörü ve CFO'su Meng Wanzhou'nun davasının "çifte suçluluk" ilkesine uyduğuna ve Meng'in iadesine ilişkin davanın devam etmesine hükmetmişti.