Çin'den Keşmir sorununda soğukkanlılık çağrısı

Çin'den Keşmir sorununda soğukkanlılık çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hindistan ve Pakistan'a soğukkanlılıklarını koruyup, gerginliği tırmandıran girişimlerden kaçınarak, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme çağrısında bulunduklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, Hindistan ve Pakistan arasındaki Keşmir bölgesinde son zamanlarda yaşanan çatışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Çin, ilgili haberleri yakından takip ediyor." diyen Geng, Çin'in Hindistan ve Pakistan'ın komşusu olarak, iki tarafa soğukkanlılıklarını koruyup, gerginliği tırmandıran girişimlerden kaçınarak, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme ve bölge barışı ile istikrarını beraber koruma çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Pakistan'dan dün yapılan açıklamaya göre, Hindistan ordusu Keşmir'deki kontrol hattı güzergâhında 36 saat boyunca ateşkes anlaşmasını birçok kez bozdu. Bunun üzerine Pakistan ordusu Hajipir bölgesinde yer alan Hindistan ordusuna ait bir nöbet noktasına saldırdı. Saldırıda, üç Hint ve iki Pakistanlı asker hayat kaybetti. Hindistan ordusu tarafından yapılan açıklamada ise, ateşkes anlaşmasını bozan Pakistan ordusunun, Baramulla bölgesinde Hindistan tarafına ateş açması sonucu bir Hint asker ile bir sivilin öldüğü bildirildi.