Çin'den İran nükleer anlaşmasını koruma çabalarına destek

Çin'den İran nükleer anlaşmasını koruma çabalarına destek

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in İran nükleer anlaşmasını koruma yönündeki tüm çabaları desteklediğini kaydetti.

ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 ülkelerinin liderlerinin dün açıkladığı bir sayfalık sonuç bildirgesinde, İran'ın nükleer silaha sahip olmaması gerektiği kati bir dille ifade edilirken, tarafların bölgede barış ve istikrarın sağlanması görüşünü paylaştığı vurgulandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmeye hazır olduğunu bildirdiğini açıkladı.

Trump, Ruhani ile görüşme konusuna ilişkin, "Koşullar doğru olursa tabii ki kabul ederim. " dedi.

Günlük basın toplantısında G7 sonuç bildirgesine değinen Geng Shuang, çatışma ve muharebenin çözüm sağlamayacağını, diyalog ve müzakerenin tek çare olduğunu savunduklarını belirtti.

Çinli Sözcü, İran nükleer sorununun yarattığı gerginliğin diyalog yoluyla çözülmesini desteklediklerini ve kapsamlı anlaşmayı korumak için büyük çaba harcadıklarını ifade etti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün başkent Beijing'de İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'le görüştü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Geng Shuang, şu ifadeleri kullandı:

"Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi, görüşmede Çin'in nükleer anlaşmanın korunmasına yardımcı olacak tüm çabalara destek verdiğini ve İran'ın makul taleplerini anlayışla karşıladığını söyledi. Sayın Wang, İran'ın nükleer anlaşmayı uygulama sürecinde makul dönüşler alması gerektiğini belirtti. Wang, anlaşmayı uygulamaya devam edeceklerini aktararak, Körfez'deki gerginliğin yumuşaması konusunda yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını dile getirdi."