Çin'den Irak'taki yeniden yapılanmaya destek

Çin'den Irak'taki yeniden yapılanmaya destek

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Irak'ın enerji ve altyapı tesisleri gibi alanlardaki yeniden yapılanma çalışmalarına etkin şekilde katılacaklarını belirtti.

Wu dün, BM Güvenlik Konseyi'nde Irak sorununa ilişkin düzenlenen oturumda, Kuşak ve Yol çerçevesinde Irak'ın enerji ve altyapı tesisleri gibi alanlardaki yeniden yapılanma çalışmalarına etkin şekilde katılarak, ülkenin sosyo-ekonomik gelişmesine var güçle yardım sağlayacaklarını dile getirdi.

Wu, Çin'in Irak'ta barış ile istikrarı savunacak ve terörle mücadeleye yardımcı olacak her türlü çabayı desteklediğini belirtti.

Irak'ın uluslararası terörle mücadele için büyük fedakarlık yaptığına işaret eden Wu, ancak ülkede hâlâ terör tehdidinin mevcut olduğuna dikkat çekti.

Wu, Irak'ta yerlerinden edilen kişilerin sorunlarının ülkenin somut durumu ile yeniden yapılanma sürecine göre adım adım çözülmesi, ayrıca Irak'taki yabancı teröristler ile aileleri sorununun ele alınmasına bütün tarafların destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Wu, uluslararası toplumun Irak'ın yargı yetkisine saygı göstererek, teröristleri ülkenin yasalarına göre cezalandırmasını desteklemesi gerektiğini aktardı.

Wu ayrıca, Irak'ta kapsayıcı siyasi diyaloğa ve milli uzlaşma sürecine destek verilmesinin önemine değindi.

Irak yönetiminin kısa bir süre önce ilk kez, ticari ortamı iyileştirmek için aktif şekilde yabancı sermaye çekmeyi hedefleyen ve 2018-2022 yıllarını kapsayan çalışma raporunu duyurmasını takdirle karşıladıklarını vurgulayan Wu, bunun Irak'ta yeniden yapılanmaya yardımcı olacağını söyledi.

Wu, uluslararası toplumun taahhütlerini yerine getirerek, Irak'a yardım sağlamaya devam etmesi ve kendi durumuna uygun gelişme yolunu keşfetmesini desteklemesi gerektiğinin altını çizdi.