Çin'den Güvenlik Konseyi'nde reform çağrısı

Çin'den Güvenlik Konseyi'nde reform çağrısı

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yapılacak reformlarla BMGK'nin yetki ve etkinliğinin güçlendirilmesinin ve gelişmekte olan ülkelerin temsili ile söz hakkının artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Yang Jiechi, dün 74. BMGK Reform Hükümetlerarası Müzakere Mekanizması Eş Başkanları olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Lana Zaki Nusseibeh ve Polonya'nın BM Daimi Temsilcisi Joanna Wronecka ile bir araya geldi.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Genel İşler Ofisi Başkanlığını üstlenen Yang Jiechi, BMGK'nin uluslararası barış ve güvenliği korumak için ana sorumluluğu üstlendiğini ve reformların uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini ve dünyanın çok kutupluluğunu yansıtması gerektiğini vurguladı.

İki başkan, Çin'in tutumuna ve BMGK'nin reformları konusundaki rolüne önem verdiklerini ve hükümetlerarası müzakerelerin BM üye ülkelerinin reformları tartışmaları için ana kanal olduğunu belirtti.

Öte yandan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de iki eş başkan Lana Zaki Nusseibeh ve Joanna Wronecka ile görüştü.

BM mekanizmasının çok büyük önem taşıdığını dile getiren Wang Yi, BMGK reformlarının kapsamlı demokratik istişarelere bağlı kalması ve üye ülkelerin liderliğini yansıtması gerektiğine işaret etti.