Çin'den Çekya Devlet Başkanı Zeman'ın iş birliğini geliştirme çabasına övgü

Çin'den Çekya Devlet Başkanı Zeman'ın iş birliğini geliştirme çabasına övgü

Çin'in Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman'ın Çin ile Çekya arasındaki dostluk ve iş birliğini geliştirme çabalarını övgüyle karşıladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman'ın öteden beri Çin-Çekya dostluğunu ve iş birliğini geliştirmek için harcadığı çabalar ile Çin'le ilgili önemli ve hassas sorunlarda sergilediği doğru tavrı övgüyle karşıladıklarını belirtti.

Çin-Çekya ilişkilerinin sağlıklı gelişmesinin iki ülke ve iki halkın ortak çıkarlarına uyduğuna işaret eden sözcü, Çekya'yla karşılıklı saygı ve eşit muamele temelinde ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Zhao, ayrıca Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman'ın Çin-Orta ve Doğu Avrupa Liderler Zirvesi'ne katılma isteğini de olumlu karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, dün verdiği demeçte, ülkedeki üst düzey dış politika toplantısında yapılan oylamada, Senato Başkanı Milos Vystrcil'in Taiwan ziyaretine karşı çıkıldığına, ancak Vystrcil'in bu karara uymadığına dikkat çekti. Zeman, bu adımın "çocukça bir provokasyon" olduğunu ve Çekya ile Çin arasındaki somut iş birliğine zarar verebileceğini ifade etti.

Ülkesinin Çin'le ilişkilerine büyük önem verdiğinin altını çizen Zeman, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'e gitmek istediğini dile getirdi.