Çin'den bir an önce kimyasal silahları ortadan kaldırma çağrısı

Çin'den bir an önce kimyasal silahları ortadan kaldırma çağrısı

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne taraf ülkelerin 24. toplantısı dün, Lahey'de başladı.

Çin'i temsilen toplantıya katılan Sanayi ve Bililşim Bakan Yardımcısı Wang Zhijun, açılışta yaptığı konuşmada, stoklanan ve terk edilen kimyasal silahların bir an önce yok edilmesi gerektiğini belirtti.

Wang Zhijun, kimya alanındaki uluslararası iş birliği ile teknolojik iletişimin ilerletilmesinin Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nün (OPCW) en ivedi görevi olduğunu vurguladı.

Wang, söz konusu antlaşmanın amacı ile hedeflerinin dengeli bir şekilde ilerletilerek, antlaşmadaki bütün maddelerin verimli bir şekilde yerine getirilmesinin güvence altına alınması gerektiğini aktardı.

OPCW'den bir heyetin eylül ayında, Japon ordusunun Çin'in Ha'erbaling bölgesinde bıraktığı kimyasal silahları yok etmek amacıyla kurulan tesisleri ziyaret ettiğini anımsatan Wang, "Bu ziyaretle bütün tarafların Japon ordusunun bıraktığı kimyasal silahları yok etme çalışmalarını öğrenebileceğine, özellikle bu çalışmanın önemi ile aciliyetini anlayabileceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Wang ayrıca, Japonya'ya antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirerek, söz konusu kimyasal silahları öngörülen tarihten önce yok edebilmek için yatırımı artırma çağrısında bulundu.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne imza atan 193 ülke bulunuyor. Antlaşmayı yöneten kuruluş olan OPCW'nin denetimi altında stoklanan kimyasal silahların yüzde 97'si yok edildi.