Çin'den Avustralya'nın Hong Kong'a suçluların iadesini durdurma kararına tepki

 Çin'den Avustralya'nın Hong Kong'a suçluların iadesini durdurma kararına tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avustralya'nın Hong Kong'la imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının geçici olarak durdurulması ve Hong Kong sakinlerinin vizelerinin uzatılması kararlarına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Avustralya'nın ilgili kararlarının uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına ciddi şekilde aykırı düşmenin yanı sıra, Çin'in iç işlerine yönelik de kaba bir müdahale anlamına geldiğini belirtti.

Zhao, bu adımı en sert dille kınadıklarını ve buna karşı daha fazla tepki gösterme hakkını saklı tuttuklarını ifade ederek, bu durumdan doğacak sonuçları Avustralya'nın üstleneceğinin altını çizdi.

Zhao, Hong Kong Ulusal Güvenlik Koruma Yasası'nın Bir Ülke, İki Sistem ilkesinin uzun vadeli uygulanmasını güvence altına alan önemli bir önlem olduğuna dikkat çekti.

Zhao, yasanın hayata geçirilmesiyle Hong Kong'taki hukuk sisteminin daha da iyileşeceğini, asayişin daha da istikrarlı olacağını ve iş ortamının daha da elverişli hale geleceğini kaydetti.

Çin'e baskı uygulama girişimlerinin başarısızlığa mahkum olacağına işaret eden Sözcü, Avustralya'ya ikili ilişkilere daha büyük zarar vermekten kaçınmak için herhangi bir şekilde Hong Kong'un işlerine ve Çin'in iç işlerine müdahaleyi derhâl durdurma çağrısında bulundu.