Çin'den Amerikan gemisinin provokasyon girişimine tepki

Çin'den Amerikan gemisinin provokasyon girişimine tepki

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Güney Harekat Alanı Komutanlığı Sözcüsü Li Huamin, ABD'nin bir askeri destroyerinin dün Nansha Adaları yakınlarındaki sulara girerek gerçekleştirdiği provokasyon eylemine tepki gösterdi.

Li Huamin, ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait Wayne E. Meyer isimli destroyerin Çin hükümetinin onayı olmadan Çin'in Nansha Adaları sularına girdiğini söyledi.

Li, Güney Harekat Alanı Komutanlığı'na ait deniz ve hava kuvvetlerinin ilgili yasalar ile hukuki kurallar doğrultusunda Amerikan gemisini takip ederek, gemiye gözetim yaptıktan sonra, uyarıda bulunup gemiyi adanın kara sularından çıkardığını belirtti.

Sözcü, Çin'in, beklenmeyen olaylar yaşanmasına engel olmak amacıyla ABD'ye benzer provokasyon eylemlerini derhal durdurma çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Çin'in açıklamasında, ABD'nin iddia ettiği seyrüsefer serbestisinin aslında uluslararası yasaları çiğneyen bir "seyrüsefer hegemonyası" olduğuna ve bu girişiminin Çin'in egemenliği ile güvenliğinin yanı sıra, Güney Çin Denizi bölgesindeki barış ve istikrara büyük zarar verdiğine işaret edildi.