Çin'den ABD'ye Xinjiang tepkisi

Çin'den ABD'ye Xinjiang tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı'nın Xinjiang'la ilgili internet sayfasının, yalan ve dedikodu yayan bir sayfa olduğunu söyledi.

Sözcü Wang, "ABD Dışişleri Bakanlığı gerçekleri hiçe sayarak Xinjiang'daki etnik grupların 'zorla kısırlaştırıldığı' ve 'dini özgürlüklerinin kısıtlandığı' gibi iddialarla bölgedeki insan hakları durumunu karalamaya çalışıyor. Bu iddiaların hepsi tamamen yalandır." ifadelerini kullandı.

Çinli Sözcü geçen 40 yıl içinde Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygurların sayısının bir kattan fazla artarak 5,55 milyondan 12 milyona yükseldiğine işaret etti.

Sözcü Wang, Xinjiang'da hâlihazırda yaklaşık 24 bin cami bulunduğunu, bu sayının ABD'dekinin 10 katından daha fazla olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın internet sayfasının, aynı zamanda gerçekleri örtbas etmeye çalışan bir platform olduğuna dikkat çeken Wang, konu hakkında şunları söyledi:

"Geçen 60 yıldan fazla bir süre içinde Xinjiang'ın ekonomik büyüklüğü 200 kattan fazla arttı. 3 milyonu aşkın kişi yoksulluktan kurtuldu. Xinjianglıların ortalama ömrü 30 yıldan 72 yıla yükseldi. Son yıllarda Xinjiang makamları, terör ve dini aşırıcılıkla mücadelede de büyük başarı kaydetti. Xinjiang'da son 4 yıl içinde hiçbir terör olayı yaşanmadı. ABD Dışişleri Bakanlığı bu gerçekleri görmezden gelip insan haklarının ihlal edildiği bahanesiyle Xinjiang'ın istikrarı ve refahını zedeleyerek Çin'in kalkınmasını engellemeye çalışıyor."

Xinjiang meselesinin tamamen Çin'in iç işi olduğunun ve dış güçlerin müdahalesine kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizen Sözcü, ABD'ye söz konusu girişimini durdurma çağrısını yineledi.