Çin'den ABD'ye Xinjiang tepkisi

Çin'den ABD'ye Xinjiang tepkisi

Çin, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Xinjiang Üretim ve Yapılanma Birliği'ne ve Birliğin iki eski yetkilisine yaptırım uygulama kararından derhal vazgeçmesi gerektiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından 31 Temmuz'da yapılan açıklamada, Çin'in Xinjiang Üretim ve Yapılanma Birliği'ne ve Birliğin iki eski yetkilisine yaptırım uygulanacağı ilan edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin yaptırım kararıyla Çin'in içişlerine müdahil olup uluslararası ilişki kurallarını ihlal ettiğini belirterek, Çin'in söz konusu yaptırıma kararlılıkla karşı çıktığını ve bu girişimi sert bir dille kınadığını vurguladı.

Sözcü Wang Wenbin, "Xinjiang meselesi; insan hakları, etnisite veya din meselesi değil, terör ve bölücülükle mücadele meselesidir. Xinjiang Üretim ve Yapılanma Birliği milli dayanışma, toplumsal istikrar ve sınır bölgelerinde güvenliğin korunmasına önemli katkı sağlamaktadır. ABD'nin suçlamaları, tamamen asılsız ve karalamadır. Çin'in terör, bölücülük ve dini aşırıcılıkla mücadele kararlılığı tamdır. Hiçbir dış gücün Xinjiang dâhil Çin'in içişlerine karışmasına izin verilmeyecektir. ABD tarafı yaptırım kararını derhal iptal etmeli, Çin'in çıkarlarını zedeleyen yorumlarda bulunmamalıdır. ABD tarafının yanlış adımları devam ederse Çin de güçlü şekilde karşılık verecektir." diye konuştu.