Çin'den ABD'ye Tibet tepkisi

Çin'den ABD'ye Tibet tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi'nde sözde Tibet politikası yasa tasarısının onaylanmasının, uluslararası hukuk ile uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi'nde sözde "2019 Tibet Politikası ve Destek Yasa Tasarısı"nın onaylanmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü, söz konusu girişimin ABD'nin Çin'in iç işlerine yönelik kaba müdahalesi olduğunu, "Tibet'in bağımsızlığı"nı hedefleyen güçlere çok yanlış sinyal verdiğini ve Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığını ifade etti.

Şu an Tibet'te ekonominin sağlıklı bir şekilde devamlı geliştiğini, halkın yaşam koşullarının sürekli iyileştiğini anımsatan Sözcü, son yıllarda Tibet'teki gerçek durumun uluslararası arenada daha iyi tanındığını ve böylece Çin'in Tibet politikasına dünya ülkelerinden daha fazla destek gösterildiğini kaydetti.

Sözcü Hua, "Tibet meselesi, ne etnisite, ne din, ne de insan hakları meselesidir. Tibet meselesi Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğüne ilişkin ilkesel bir meseledir. ABD'den Tibet'teki sosyo-ekonomik gelişmeleri objektif şekilde algılayarak, hatalarını derhal düzeltip, Tibet bahanesiyle Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi durdurmasını istiyoruz." dedi.