Çin'den ABD'ye tepki

Çin'den ABD'ye tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'in Xinjiang bölgesine ilişkin suçlamalarının asılsız olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Washington'un başka ülkelerin iç işlerine karışmak yerine, kendi ülkesindeki meselelerle ilgilenmesi gerektiğini, aksi halde bunun kötü sonuçlarıyla yüzleşeceğini söyledi.

Geng Shuang, ABD'nin Xinjiang ile ilgili yorum ve ithamlarının gerçeklere aykırı olduğuna işaret ederek, suçlamaların ardındaki niyetin iyi olmadığını ve Çin'in bu suçlamalara kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Sözcü, ABD'nin Çin'e yönelttiği karalamalara en güçlü karşılığın Xinjiang'daki siyasi istikrar, ekonomik kalkınma, etnik dayanışma ve sosyal uyum olduğunun altını çizdi.

ABD'de 2019 yılında ateşli silah kullanılan suç olaylarında 14 bin 800 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Çinli sözcü, Amerikan vatandaşlarının uzun süredir silah şiddeti karşısında telaş, korku ve panik içinde yaşadığını, Washington'un diğer ülkelerin iç işlerine karışmak yerine, kendi halkının korkularını gidermeye odaklanması gerektiğini belirtti.