Çin'den ABD'ye küresel stratejik istikrarı bozmama çağrısı

Çin'den ABD'ye küresel stratejik istikrarı bozmama çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) uluslararası nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine faydalı girişimlerde bulunması çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD'de nükleer denemelerin yeniden başlatılması ihtimalinin değerlendirilmesine ilişkin haberlerden ciddi endişe duyduklarını belirtti.

Sözcü, ABD'den gerekli yükümlülükleri üstlenerek, taahhütlerini yerine getirmesini ve uluslararası nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine faydalı girişimlerde bulunmasını istediklerini dile getirdi.

Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması'nın uluslararası nükleer silahların kontrolü sisteminin önemli bir dayanağı olduğuna işaret eden Zhao, antlaşmanın yürürlüğe girmemesine rağmen nükleer denemelerin yasaklanmasının artık uluslararası bir kural olarak kabul edildiğini vurguladı.

Zhao, "ABD dâhil nükleer silahlara sahip beş ülke, söz konusu antlaşmayı imzaladı ve nükleer denemeleri geçici olarak durdurma taahhüdünde bulundu. ABD, en fazla nükleer deneme gerçekleştiren ülke. ABD'nin gerekli yükümlülükleri üstlenerek, taahhütlerini yerine getirmesini, antlaşmanın amacı ve hedeflerini savunmak için somut olarak harekete geçmesini bekliyoruz. ABD'den ayrıca uluslararası nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine faydalı girişimlerde bulunarak, küresel stratejik istikrarı bozma yolunda ilerlemeye son vermesini istiyoruz." diye konuşu.