Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi yanıtı

Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi yanıtı

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Güney Çin Denizi'nde "serbestçe gezmesinin" gerginliğin kökenindeki asıl neden olduğu belirtildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine yönelik iddialarını yanıtladı.

Geng açıklamada, Washington'un bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri kışkırtmasının bölgenin barış ve istikrarı için tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Sözcü, "ABD tarafı, sözde 'seyrüsefer serbestisi' kisvesi altında Güney Çin Denizi'ne sıklıkla askeri gemi ve uçaklar gönderdiği gibi, bölge ülkelerinin kara sularına girerek kışkırtıcı eylemler gerçekleştirdi. ABD, ayrıca yaptığı ortak askeri tatbikatlarla güç gösterisinde bulundu ve bölgede kaosa yol açtı." diye konuştu.

Sözcü Geng Shuang, ABD'nin bölge ülkelerinin Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumak için harcadıkları çabalara saygı göstermesi, yapıcı olmayan, sorumsuzca ve bölge ülkelerinin iradesine aykırı eylemlerde bulunmaması gerektiğini söyledi.

Diğer yandan, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'na ilişkin görüşmelerde olumlu ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çeken sözcü, Çin'in Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne (ASEAN) üye ülkelerle birlikte, dış müdahaleleri ortadan kaldırmaya, eşitlik ve istişare temelinde hareket etmeye, böylece Güney Çin Denizi'ni bir "iş birliği ve barış denizi" haline getirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ASEAN ülkelerinin savunma bakanlarıyla kısa süre önce yaptığı görüşmede, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerinin diğer ülkeler için tehdit oluşturduğunu iddia etmişti.