Çin'den ABD'nin savunma bütçesine tepki

Çin'den ABD'nin savunma bütçesine tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'i karalayan içeriklerin de yer aldığı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 2020 Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasası'na tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı 2020 Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasası (NDAA) isimli savunma bütçesinde Çin'le ilgili olumsuz ifadeler yer aldığını ve söz konusu ifadelerden büyük hoşnutsuzluk duyduklarını belirtti.

Geng, Çin'in askeri gelişimini karalamayı hedefleyen yasada ayrıca, Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang'ın yanı sıra, Çin'le ticaret konusunda olumsuz içerikler bulunduğunu anımsattı.

Çin'in yasanın imzalanmasından büyük hoşnutsuzluk duyduğunu ve bunun için ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu söyleyen Geng, "ABD'nin Soğuk Savaş düşüncesinden ve ideolojik ön yargılardan kurtularak, Çin'in büyümesine ve Çin-ABD ilişkisine objektif şekilde bakmasını bekliyoruz. ABD'nin ikili ilişkiye ve iki ülkenin önemli alanlarda kurduğu bazı iş birliklerine zarar vermemek için, söz konusu yasada Çin'le ilgili yer alan olumsuz maddeleri uygulamamasını temenni ediyoruz." diye konuştu.

Öte yandan, NDAA'da uzay kuvvetleri kurulması kararı da onaylandı. ABD Hava Kuvvetleri'nden söz konusu kararla ilgili yapılan açıklamada, Çin ile Rusya'nın ABD için büyük tehdit oluşturdukları ve ABD'nin bu iki ülkenin uzay kuvvetlerine direnmek için daha güçlü kuvvetlere sahip olması gerektiği bildirildi.

Geng Shuang bu konudaki açıklamasında ise, "ABD'nin söz konusu girişimleri, uzayın barışçıl kullanılması şeklindeki uluslararası mutabakata ciddi şekilde aykırı düşüyor. Bu girişimler ayrıca, küresel stratejik denge ile istikrara da zarar vererek, uzaydaki barış ve güvenlik için direkt tehdit oluşturuyor. Çin bundan büyük kaygı duyuyor ve buna kararlılıkla karşı çıkıyor." dedi.

Temsilciler Meclisi'nin ardından geçtiğimiz hafta Senato'dan da geçerek onaylanan 2020 Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasası, kısa bir süre içerisinde de Trump tarafından imzalanmıştı.