Çin'den ABD'nin İran'a yaptırım muafiyetini sonlandırmasına tepki

Çin'den ABD'nin İran'a yaptırım muafiyetini sonlandırmasına tepki

Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından açıklanan ABD'nin 60 gün sonra İran'da başta Arak Ağır Su Reaktörü'nün yeniden yapılandırılması olmak üzere bazı nükleer programlara yönelik yaptırım muafiyetini sonlandıracağı kararına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, İran nükleer sorunu anlaşmasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2231 sayılı kararına uyan çok taraflı bir anlaşma niteliği taşıdığını anımsatarak, anlaşmanın uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sisteminin önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi.

Anlaşmanın Orta Doğu'da barış ve istikrarın korunması için büyük önem taşıdığını ve yerine getirilmesinin çeşitli tarafların ortak çıkarlarına uyduğunu yinelen Zhao, anlaşmanın uygulanmasının bütün tarafların ortak sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Sözcü, ABD'nin ısrarla İran'a aşırı baskı yaptığını, kapsamlı anlaşmadan tek taraflı olarak çekilerek BMGK'nin ilgili kararına aykırı hareket etmekle sınırlı kalmayıp başka tarafların anlaşmayı uygulamasını da engellediğini kaydetti.

ABD'nin İran'da bazı nükleer programlara yönelik yaptırım muafiyetini sonlandırmasının uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sürecine ve uluslararası toplumun kapsamlı anlaşmayı koruma çabalarına zarar vereceğini aktaran Zhao, bu hareketin ABD'nin uyguladığı tek taraflı ve hegemonyacı girişimi bir kez daha yansıttığını ve Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Sözcü, diğer taraflarla birlikte İran nükleer anlaşmasını kararlılıkla korumaya devam edeceklerini ifade etti.