Çin'den ABD'nin insan haklarına eleştiri

Çin'den ABD'nin insan haklarına eleştiri

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği (CSHRS) tarafından bugün yayınlanan bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yıllardır süren cinsiyet ayrımının kadınların insan haklarına kavuşmasını ciddi şekilde engellediği açıklandı.

Rapor, cinsiyet ayrımcılığının Amerikan toplumunda ciddi bir sorun olduğunu ve Amerikalı kadınların ekonomik alanda cinsiyet eşitsizliğine uğrama, azınlık etnik gruplara mensup kadınların sağlık haklarının güvence altında olmaması gibi vadeli, sistematik, yaygın ve kurumsal ayrımcılığın eziyeti altında kaldığını belirtti.

ABD'nin ekonomik bakımdan dünyanın en büyük gelişmiş ülkesi olduğunu ancak Amerikalı kadınların bu alandaki haklarının etkin şekilde korunmadığını ifade eden rapor, kadınların istihdam, maaş ve mesleki gelişim gibi alanlarda ciddi şekilde ayrımcılıklarla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.

Raporda, ABD'de her üç kadından birinin aile içi şiddet gördüğü, kadınların cezaevlerinde şiddetle karşı karşıya bulunduğu bildirildi. Araştırmaya göre, ABD ordusundaki kadınların yüzde 32'den fazlasının cinsel saldırıya, yüzde 80'ini cinsel tacize uğruyor.

Rapor ayrıca azınlık etnik gruplara mensup kadınların sağlık hakları, Amerikalı kadınların iş yerinde ve kampüste cinsel tacize ve saldırıya uğraması gibi sorunları ortaya koydu.

Raporda, ABD'nin uzun zamandır insan hakları alanında çifte standart uygulayarak insan haklarını diğer ülkelere müdahale aracı olarak kullandığı ve kendi cinsiyet ayrımcılığı dâhil olmak üzere ciddi insan hakları sorunlarını görmezden geldiği vurguladı.

ABD'nin girişimlerinin sadece insanlığın ortak insan hakları değerlerine aykırı olmakla kalmadığı, aynı zamanında uluslararası insan hakları alanında "sorun yaratıcısı" haline gelerek sağlık ve gelişme haklarına ciddi şekilde zarar verdiğine işaret edildi.