Çin'den ABD'nin Çinli diplomatik personele getirdiği sınırlamalara karşılık

Çin'den ABD'nin Çinli diplomatik personele getirdiği sınırlamalara karşılık

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'in büyükelçilik ve konsolosluk personeline getirdiği sınırlamalara karşılık olarak ABD'li diplomatik personele yönelik karşı tedbirler aldıklarını bildirdi.

Sözcü, günlük basın toplantısında, ABD'ye bir an önce yanlış eylemlerini durdurma çağrısında bulundu.

Çin'in bir diplomatik nota vererek ABD'nin Hong Kong Başkonsolosluğu dâhil, Çin'deki büyükelçilik ve başkonsolosluklarındaki personelin faaliyetlerini sınırlayan tedbirler aldıklarını belirten Sözcü, karşılık olarak alınan ilgili tedbirlerin, ABD'nin tüm diplomatlarını ve diplomatik personelini kapsadığını kaydetti.

Çin'in söz konusu tedbirlerinin ABD'nin yanlış girişimlerine karşı meşru ve gerekli bir karşılık olduğuna dikkat çeken Sözcü, Çin'in iki ülke arasında normal temas ve iş birliğinin sürdürülmesini desteklemeye devam edeceğini, ABD'deki büyükelçilik ve başkonsolosluklarının da ülkedeki çeşitli çevrelerle normal temaslarını sürdüreceğini hatırlattı.

ABD'ye derhal hatalarını düzelterek Çin'in büyükelçilik ve başkonsolosluk personelinin faaliyetlerine yönelik mantık dışı tedbirlerini kaldırma çağrısını yineleyen Sözcü, Çin'in ABD'nin hareketleri doğrultusunda gerekli karşılığı vereceğini ifade etti.