Çin'den ABD'li siyasetçilerin iddialarına tepki

Çin'den ABD'li siyasetçilerin iddialarına tepki

Beijing, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Keith Krach'ın aralarında bulunduğu siyasetçilerin Çin'in adil, eşit ve şeffaf yöntemlerle rekabete katılmayı reddettiği iddialarına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, bunun bazı ABD'li siyasetçilerin yalan söyleme, aldatma ve çalma diplomasisine yeni bir örnek oluşturduğunu kaydetti.

Zhao, söz konusu siyasetçilerin kullandığı "tüm dünya" ifadesinin ABD'den ibaret olduğunu, sözde "temel uzlaşı"nın tek öznesinin ABD'deki bazı siyasetçiler olarak değiştirilmesinin de gerçeklere daha uygun olacağını dile getirdi.

Sözcü, "Uluslararası anlaşma ve örgütlerden ayrılan ABD, uluslararası örgütlerin çalışanlarına yaptırım uyguluyor, ticaret savaşı başlatıyor, yabancı ileri teknoloji şirketlerine baskı yaparak Çinli bir şirketin üst düzey yöneticisini asılsız gerekçelerle gözaltına alıyor. Bunun dışında, zorlayıcı ve aldatıcı yöntemlerle sözde 'Temiz Ağ' oluşturuyor, bir dizi programla 'Casusluk İmparatorluğu', 'Hacker İmparatorluğu' inşa ediyor. Tüm vücudu lekelerle kaplanmış ABD'nin başka ülkeleri eleştirme hakkı yok." diye konuştu.

Sözcü, olguların ABD'nin adil, eşit ve şeffaf yöntemlerle rekabete katılmayı reddettiğini, kendi avantajlarını kullanarak George Orwell'ın "1984"ünü yaratmaya ve 21. yüzyıla taşımaya çalıştığını gösterdiğini hatırlattı.

Bazı ABD'li siyasetçilerin eylemleriyle ABD'nin sözde serbest piyasasını, adil rekabetini, hukukun üstünlüğünü ve uluslararası kurallarını yıkarak sonlandırdığına dikkat çeken sözcü, uluslararası toplumun bu siyasetçilerin çağın eğilimine aykırı hareketlerine kesinlikle karşı çıkması gerektiğini vurguladı.