Çin'den ABD'de Hong Kong'la ilgili yasanın imzalanmasına tepki

Çin'den ABD'de Hong Kong'la ilgili yasanın imzalanmasına tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı"nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nden geçmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD'nin girişiminin, Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine ciddi bir şekilde müdahale ettiği ve uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel ilkelerine ciddi bir şekilde aykırı düştüğü, bu girişimin bariz bir hegemonyacılık olduğu, Çin hükümeti ve halkının buna kararlılıkla karşı çıktığı belirtildi.

Açıklamada, Hong Kong'un ana vatana dönmesinden bu yana "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesinin dünya genelinde geniş kabul gören başarılar kaydettiğine ve Hong Kong halkının tarihte eşi görülmemiş demokratik hak ve çıkarlara sahip olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, ABD'nin gerçeği bir kenara bırakarak, masum insanları tehdit eden, hukukun üstünlüğünü çiğneyen ve sosyal asayişe zarar veren şiddet yanlılarını desteklediği ve amacının Hong Kong'un refah ile istikrarını, "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini ve Çin ulusunun yeniden canlanma sürecini bozmak olduğu vurgulandı.

Hong Kong'un Çin'e ait olduğuna ve Hong Kong işlerinin Çin'in iç işleri anlamına geldiğine vurgu yapılan açıklamada, hiçbir yabancı hükümet ve gücün müdahalesine izin verilmeyeceği kaydedildi. Açıklamada, "Söz konusu yasa tasarısı, sadece, Hong Kong halkı dâhil bütün Çin halkının ABD'nin kötü niyetleri ile hegemonyacı adımlarını daha net anlamasını ve Çin halkının daha da birleşmesini sağlayacak. ABD'nin komplo girişimleri başarısızlığa uğramaya mahkum." ifadelerine yer verildi.