Çin'deki fuar küresel ticarete can suyu verdi

Çin'deki fuar küresel ticarete can suyu verdi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin uluslararası ticareti yeniden canlandırma ve salgının küresel ekonomideki yıkıcı etkisini kazançlarını paylaşarak hafifletme iradesi Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı ile bir kez daha kanıtlandı.

Covid-19'un patlak vermesinden bu yana başkent Beijing'de ilk kez düzenlenen bu çevrimdışı fuar dünyanın dört bir yanından binlerce şirketin katılması bir yandan Çin'in salgınla mücadeledeki başarısını diğer yandan da ekonomik zorlukların yalnızca ticaretteki bağların güçlendirilmesi ile aşılabileceğini gösterdi.

KÜRESEL TİCARET DURMA NOKTASINDA

Salgın, küresel ticaret ve ekonomik faaliyetleri neredeyse durma noktasına getirdi. Önde gelen ekonomistlere göre, bu yıl küresel ticaret ve ekonomik büyümedeki keskin daralma devam edecek. Bu karamsar tabloya karşın, Çin salgını fiilen kontrol altına almayı başararak içeride tüketime dayanan dışarda ise ekonomiyi küresel eğimlerle birleştirmeyi amaçlayan "çifte döngü" kalkınma modelini benimsedi.

Çin'in iç pazarda dolaşımı hızlandırmak için harekete geçmesi sadece bu ülkenin ekonomik olarak büyümesini ilerletmekle kalmayarak diğer ülkelerden gelen mal ve hizmetleri için de pazar yaratacak ve dünya ekonomisini canlandıracaktır.

ÜÇ ÖNEMLİ FUAR

Çin küresel ekonomiyi ayağa kaldırmak için 3 uluslararası ticaret fuarı düzenleme kararı aldı. Bunları Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı, Çin İthal ve İhraç Fuarı ile Çin Uluslararası Expo Fuarı olarak sıralayabiliriz. Üç fuar da kimi büyük ekonomilerin ticaretteki korumacılık ve tek taraflılığına karşın Çin'in ekonomik küreselleşme ile çok taraflılığı konusundaki net tutumunu gösteriyor. Zira yalnızca serbest ve adil ticaret ortak kalkınma yolunu açarak korumacılıkla mücadele eden küresel iradeyi güçlendirebilir.

Günün sonunda küresel ekonomi güçlü rüzgârlar ile boğuşuyor olabilir lakin hiçbir ülke diğer ülkeler ile ticaret yapmadan sürdürülebilir büyümeyi sağlayamaz. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in belirttiği üzere "Küresel hizmet ticaretinin büyümesini ve hızlı toparlanmasını sağlamak, zorlukların üstesinden gelmek için dünya birlikte çalışmak zorundadır."

Çin ekonomik büyümesini ilerlettikçe birbirine daha fazla bağlı ve müreffeh bir dünyayı inşa etmek için çalışmaya devam edecektir. Beijing'in bu yılın sonuna doğru yayımlayacağı negatif liste sektörlerin dış dünyaya kurumsal olarak açılmasın teşvik edecek ve yabancı oyuncuların da Çin pazarına daha fazla girmesine izin verecektir.

Kaynak: China Daily