Çin'de yaşayan üç yabancının gözünden salgının etkileri

Çin'de yaşayan üç yabancının gözünden salgının etkileri

Dünya Covid-19 salgınıyla savaşırken, nasıl kazanabileceklerini görmek için Çin'e bakılabilir. Çin'de yeni vakaların sayısı artık çok düşük, işletmeler yeniden açılmaya başlıyor ve insanlar iki aylık bir karantina ardından tekrar hayallerine doğru ilerliyor.

İşte üç yabancının karantinada deneyimledikleri…

Adam Kritzer

20'li yaşlarında seyahat için geldiği Çin'de turizm alanındaki iş potansiyelini görüp kalmaya karar verdi. Ardından kendi işini kurdu ve Erhai Gölü yakınlarında açık hava turizmine yöneldi.

Yıllarca, Çin'in dört bir yanındaki uluslararası okula açık hava ve kültürel faaliyetler sunmaya başladı. Kritzer, öğrencilerin çoğunun son derece korunaklı hayatlar sürdüğünü ve açı hava aktiviteleri ve kamp deneyimlerinin onlara başka türlü sahip olmayacakları fırsatlar ve deneyimler verdiğini söylüyor.

Covid-19 salgını, Kritzer'i çok etkiledi haziran ayına kadar olan tüm rezervasyonları iptal oldu. İşlerin normale döneceğinden, okulların yaz ve sonbaharda seyahat rezervasyonu yapmaya başlayacağından umutlu.

Faraz Maani

Tarım uzmanı Faraz Maani,1999 yılında ailesi ile birlikte Çin'in Dali şehrine taşındı.Yerel ürünlerin Japonya, Avrupa ve Avustralya ihracat pazarlarında geliştirilmesine yardımcı olan yeni tarım teknikleri sundu. Çilek, limon, avokado, enginar ve kiraz gibi yeni ürünlerin bölgede yaygınlaşmasını sağladı.

Salgın, Maani'nin işlerini aksattı. Çok önemli bir zamanda, kiraz bahçesi sert bir dondan korunmasız bırakıldı ve yıllık mahsulün yüzde 80'i kayboldu. Çünkü o süreçte karantina uygulanıyordu ve evde kalmak zorundaydı.

Diğer üreticilerinde kayıplara uğradığını gören Maani iş birliği oluşturulması için kolları sıvadı. Örneğin, yetiştirdiği yüzlerce kilo çileğini satamayan satıcıya çileğin boşa gitmemesi için reçel yapılması gerektiğini söyledi. Böylece mahsulün önemli kısmı kurtulmuş oldu.

Yerel yönetimin teşvikiyle Maani ve ekibi artık yerel ürünleri diğer yenilikçi ürünlerde kullanmanın yollarını arıyor. Salgın ürünlerde önemli kayıplara yol açarken, aynı zamanda tarım topluluğunda iş birliği bilincini artırdı.

Kirk Kenney

2007 yılında Çin'e geldi. Müzik alanında başarılar yakalayan Kenney Shanghai'da yaşayan bir kadına aşık oldu ve 2017'de Shanghai'a yerleşti. Ayrıca Shanghai hükümetinden ilk otobüs ehliyeti alan yabancı oldu.

Müzik sektörü bağlı olduğu sektörler ile birlikte salgının darbesine uğradı. Konserler ve programlar iptal oldu. Müziğine çevrimiçi ortamda devam etme kararı alan Kenney, internette tanıştığı diğer müzisyenler ile çevrimiçi konserler vermeye başladı.

Dünyadaki birçok insan için, pandemi finansal acı hatta iflasa yol açacaktır. Birçoğu yeni bir yöne doğru gidecek. Bazıları da yeni iş fikirleri ile daha güçlü bir şekilde geri dönecek.

Kaynak: CGTN