Çin'de toplam sosyal finansman ölçeği büyüyor

Çin'de toplam sosyal finansman ölçeği büyüyor

Çin'de merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası tarafından dün yayımlanan istatistiklere göre, 2019 yılında ülkedeki toplam sosyal finansman miktarı, önceki yıla göre 3 trilyon 80 milyar yuan artarak 25 trilyon 580 milyar yuana (yaklaşık 3 trilyon 707 milyar dolar) ulaştı.

Reel ekonomiye sağlanan kredi miktarı ise önceki yıla göre 16 trilyon 880 milyar yuan arttı.

Çin Halk Bankası Araştırma ve İstatistik Departmanı Müdürü Ruan Jianhong, sosyal finansman yapısı bakımından finans kuruluşlarının reel ekonomiye daha büyük destek sağladıklarının görüldüğünü belirtti. Ruan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlk olarak, finans kuruluşlarının reel ekonomiye sağladığı krediler arttı. 2019 yılında, finans kuruluşları tarafından reel ekonomiye sağlanan kredi miktarı 16 trilyon 880 milyar yuan arttı. İkinci olarak, şirketlerin dağıttığı tahvil miktarı da yükseldi. Üçüncü olarak ise bilanço dışı finansman da gözle görülür şekilde azaldı."

"KREDİLER, İMALAT, ALTYAPI VE HİZMET ALANLARINA YOĞUNLAŞTI"

Diğer yandan, 2019 yılı sonu itibarıyla Çinli şirketlere ve kuruluşlara verilen kredi miktarı, önceki yıla göre yüzde 10,5 yükselirken, artış miktarı ise 9 trilyon 360 milyar yuanı buldu.

İşletmelere sağlanan orta ve uzun vadeli kredilerin 5 trilyon 870 milyar yuan arttığını, bu kredilerin genel olarak imalat, altyapı ve hizmet alanlarında yoğunlaştığını ifade eden Ruan, şunları söyledi:

"İmalat sektörüne verilen orta ve uzun vadeli kredilerin artış hızı 2012 yılından itibaren kaydedilen en yüksek seviyede bulunuyor. İleri teknolojili imalat sektörü, altyapı tesislerine ve gayrimenkul dışındaki hizmet sektörüne verilen orta ve uzun vadeli kredilerin miktarı da hızlı artıyor."

Finans kuruluşlarının KOBİ'lere büyük yardım sağladığını belirten Çin Halk Bankası Finans Piyasaları Departmanı Müdürü Zhou Lan, 2019 yılında "Puhui Finance" platformundan faydalanan küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısının önceki yıla göre yüzde 26,4 artarak 27 milyon 40 bini bulduğunu kaydetti.

Zhou, 2020 yılında KOBİ'lerin finansman sorununun çözülmesi için, ticari bankaların KOBİ'lere yönelik finansal hizmet kalitesinin yükselmesi gerektiğini sözlerine ekledi.