Çin'de salgın hastalık kontrol edilebilir durumda

Çin'de salgın hastalık kontrol edilebilir durumda

Son günlerde Çin'in Hubei eyaletinin merkezi Wuhan dâhil birkaç bölgede korona virüsüne bulaşan viral pnömoni vakaları tespit edildi. Düne kadar vaka sayısı 217'ye ulaştı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun dün düzenlediği basın toplantısında ilgili tıp uzmanları, koronavirüsün yayılmasını kontrol altına alma ve 17 yıl önce meydana gelen SARS salgınını bir benzerini tekrarlatmama kapasitesine sahip olduklarını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2019-nCoV adı verilen korona virüsüne bulaşan viral pnömoni vakalarına göre insandan insana bulaşma durumunun ortaya çıktığı, ayrıca hastalarla yakın temasta bulunan 14 sağlık çalışanının da virüsten etkilendiği bildiriliyor.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden salgın uzmanı Zeng Guang, virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinde hastalığın henüz yayılmanın erken aşamasında bulunduğunu, kamu sağlık önlemlerinin uygun şekilde hayata geçirilmesi halinde salgının önlenebilir ve kontrol edilebilir olduğunu vurguladı.

Wuhan'da genç, çocuk ve öğrencilerde virüs vakalarına henüz rastlanmadı.

Uzmanlar, ateş ve üst boğaz rahatsızlığı gibi belirtiler olurken erken teşhis, erken tedavi ve karantina önlemlerinin alınması önerisinde bulundu.

Uzmanlar virüsün gen dizilimini tamamladı. Hastalara çeşitli olanaklarla tedavi yapılıyor. Uzmanlar, SARS salgınının olduğu 17 yıl önceye göre Çin'in salgın bilimi gibi alanlarda büyük ilerleme kaydettiğini, daha sağlıklı tedavi ve önleme sistemine sahip olunduğunu, bu nedenle halkın paniğe kapılmaması gerektiğini bildiriyor. Halka maske takma ve hijyene önem vermeleri tavsiye ediliyor.