Çin'de orman yüz ölçümü 71 milyon hektardan fazla arttı

Çin'de orman yüz ölçümü 71 milyon hektardan fazla arttı

2009-2019 yılları arasında Çin'de 71 milyon 307 bin hektar alan ağaç dikilerek ormana dönüştürüldü. Çin, orman yüz ölçümü en hızlı şekilde artan ülke oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin hükümetinin yeşil kalkınma anlayışında ısrar ederek, ekolojik medeniyet inşası, ekonomik büyüme, sosyal gelişme ve kültür sektörüne eşdeğerde önem verdiğini, biyolojik çeşitliliğin korunmasına özen gösterdiğini söyledi.

İngiliz Nature gazetesinde dün yer alan bir yorumda, biyolojik çeşitliliğin kaybedilmesi ve ekolojik sistemin kötüleşmesinin insanlığın varlığını etkilediği, Çin'in biyolojik çeşitliliği koruma deneyiminin tüm dünyaya örnek teşkil ettiği belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin'de çevre koruma temalı 40 belge yayınlandığını ve biyoçeşitliliğe sağlam hukuk ve politika desteği sağlandığını söyledi.

BM 30 Eylül'de biyolojik çeşitlilik zirvesi düzenleyecek. Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıya katılacak ve konuşma yapacak. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi'nin 15. Taraflar Toplantısı'nın ev sahibi olan Çin, kendi pratik ve tecrübelerini taraflarla paylaşacak.